zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeský záměr pro zplyňování

22.02.2005
Odpady
Středočeský záměr pro zplyňování
Zastupitelé Mladé Boleslavi schválili na konci loňského roku záměr na výstavbu závodu na plazmové zplyňování odpadů, zejména komunálních. Výstavba zařízení by podle předběžných odhadů stála asi 1,6 miliardy korun a mohla by začít v roce 2007 až 2008. Takzvané Integrované centrum nakládání s odpady plánuje v blízkosti města společnost Solena ve spolupráci s firmou BG Energy. Zástupci firmy prohlásili, že jsou schopni garantovat ceny srovnatelné se současnými náklady na skládkování odpadu. Zároveň by se tím měla prodloužit životnost michalovické skládky, kam dosud město vozí většinu svého odpadu.

Záměr předpokládá zpracování 120 000 tun přetříděného komunálního, živnostenského a průmyslového odpadu ročně, a to včetně kalů z čistírny odpadních vod.

Město by pro záměr formou kapitálového vkladu poskytlo pozemek s dobrou přístupností a infrastrukturu. Umístění plánovaného závodu však bude jedním z největších problémů projektu. Projekt by měl být hrazen ze soukromých zdrojů a nepočítá s přímou finanční spoluúčastí města. Primátor města Mladá Boleslav Svatopluk Kvaizar k tomu říká: "Byli jsme osloveni nejen firmou Solena, ale i krajským úřadem, který se v rámci koncepce nakládaní s odpadem zabývá i tímto řešením. Naše město by mělo plnit nadregionální funkci. Vzhledem k přínosu i pro město se nebráníme další diskusi a jednání o návrhu realizovat výstavbu s naší podporou, a u nás. Jako další variantu máme dlouhodobý záměr prohloubit systém třídění odpadu, jinak máme možnost v rámci platné legislativy ukládat na vlastní skládku. Budeme-li nuceni významně potlačit ukládání na skládku, může být při aktualizaci koncepce likvidace TKO vzato v úvahu i využití stávajících spaloven."
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí