zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vrak auta lze recyklovat

23.02.2005
Odpady
Vrak auta lze recyklovat
Jablonec n. N. - Až osmdesát procent materiálu, a to i nebezpečných součástí, z celkové hmotnosti autovraku předávají k dalšímu využití Severočeské sběrné suroviny ze svého jabloneckého autovrakoviště. Uvedl to mediální zástupce sběrných surovin Jiří Svoboda. V současné době má vrakoviště kapacitu osm set vozů ročně.
Právě toto vrakoviště je důležité pro ty, kteří hodlají svá auta vyřadit z trvalé evidence. To totiž není podle Svobody možné bez potvrzení o převzetí a zneškodnění autovraku, jak to od roku 2001 ukládá zákon. Toto potvrzení majitelé odhlašovaných aut musejí následně předložit pracovníkům dopravního inspektorátu.

"Každý autovrak převezme obsluha, převáží ho a přesně zaeviduje do protokolu o převzetí," popsal postup Svoboda. Následně pracovníci vrakoviště odstraní z vozu veškeré provozní kapaliny a nebezpečné součásti. Ty se pak ukládají do speciálních nádob. Pracovníci ještě ručně demontují další části vraku na jednotlivé materiály.
"Zvlášť kovy, sklo, plasty nebo kabeláž," upřesnil Svoboda.
Takto ekologicky zpracovaný vůz již nemůže ohrožovat životní prostředí. Řada řidičů řeší otázku, co se starým automobilem. Mnohé z nich napadne zanechat auto na parkovišti na pospas osudu. Kvůli potvrzení o zneškodnění autovraku to však není možné. Pouze po předložení tohoto potvrzení může být vůz trvale vyřazen z evidence.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí