zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát za vydří žravost rybářům zaplatí

25.02.2005
Příroda
Stát za vydří žravost rybářům zaplatí
Třeboňsko - Zákon z roku 2000 umožňuje majitelům rybníků čerpat náhradu škod způsobených chráněnými živočichy. Například pro Rybářství Třeboň, a. s., zákon přinesl kompenzace za činnost vyder a také kormoránů řádově v milionech korun. Firma podle výrobního ředitele Josefa Malechy v tomto směru spolupracuje se Správou Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a Českým nadačním fondem pro vydru v Třeboni.
"Dostáváme v plné výši náhrady na základě znaleckých posudků o přímých škodách, které tito živočichové způsobí konzumací ryb," zmínil Malecha. Druhotných škod při rušení rybí obsádky a podobně, se kompenzace netýkají.
Podle ředitelky nadačního fondu pro vydru Marcely Roche se každoročně podaří uspět s několika žádostmi. Nadace se mimo jiné zabývá i osvětovou činností, výzkumem a monitorováním života vyder.
Vydra je predátor, kterého rybáři ve svém revíru nevidí moc rádi. Roztomilý savec, který je mezinárodním symbolem ochrany přírody, má totiž nevídaný apetit a dokáže doslova zdecimovat rybí obsádky v menších rybnících. V posledních letech se v Čechách jeho početní stavy zvýšily, což svědčí o zlepšujícím se životním prostředí. Hlasy o nutnosti regulace vyder jsou však z hlediska ochrany přírody nepřípustné.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí