zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Motorky neměly jezdit přes les

28.02.2005
Les
Motorky neměly jezdit přes les
Přes sto let vlastní rodina Melicharových les nad Verdekem. V létě loňského roku je čekal při návštěvě jejich pozemku šok.
Nikdo je neinformoval

Zničené stromky, vytrhané borůvčí a až čtyřicet centimetrů hluboké koleje.Viníky byli účastníci závodů soutěžních motocyklů Enduro. Rodinu Melicharových překvapilo, že je nikdo o využití jejich pozemku nepožádal. Došlo k závažnému zásahu do půdních vrstev, když byla hrabanka rozryta až na spodní jílovou vrstvu, borůvčí bylo vytrháno i s kořeny, stromky byly polámané. Protože se pozemek nachází na mírném svahu, báli se majitelé eroze. Podle organizátorů došlo k vjezdu do soukromého lesa nedopatřením, když jezdci sjeli z plánované trasy. Melicharovi se obrátili na odbor životního prostředí městského úřadu. Ten zahájil s pořadatelem Enduro Klubem správní řízení. Uložil mu, aby odstranil vzniklé škody na pozemku. "Do určeného termínu se ale nic nestalo. Místo toho nám na přístupovou cestu někdo navezl hromadu stavební suti. Napsali jsme další dopis. Bohužel, nikdo z města na něj nereagoval," informovali Patrik a Daniel Melicharovi. Při osobním jednání jim úředník odboru sdělil, že nejsou účastníky řízení a tudíž je nemusí nikdo o stavu věci informovat. Další institucí, na kterou se proto vlastníci obrátili, byla Inspekce životního prostředí Hradec Králové. Ta v závěru minulého roku provedla šetření na místě. Na základě výsledků konstatovala, že stížnost Melicharových byla skutečně oprávněná. Pořadatel ale již vyjeté koleje zavezl zeminou. Díky tomu by vodní eroze půdy neměla hrozit.

Snad to bylo naposled

Vlastníci lesa si váží výroku o oprávněnosti stížnosti. Zničený porost jim to ale nevrátí. "V létě se tu má konat opět další závod Enduro. Doufáme, že tentokrát se přes náš pozemek nepojede," komentují výsledek jednání Melicharovi. A to ani nedopatřením.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí