zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čisté elektřině se otevřela cesta na český trh

28.02.2005
Obecné
Čisté elektřině se otevřela cesta na český trh

Poslanecká sněmovna dnes schválila klíčový zákon o obnovitelných zdrojích energie, který otevře cestu na český trh čisté elektřině – větrným elektrárnám, spalování biomasy, sluneční energii a podobně. Ekologické organizace jej prosazují několik let.

Nový zákon podle vzoru Německa, Španělska a dalších evropských zemí pomůže snížit vysoký český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí. Zároveň vytvoří nová pracovní místa a modernizuje energetiku. Přitom je velmi levný. Vládní kalkulace zjistila, že zvýší cenu elektřiny jen o pouhých 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla zároveň přivítaly důležité výsledky hlasování o pozměňovacích návrzích:

·        Poslanci neschválili vyškrtnutí větrných elektráren ani razantní omezení jejich výkonu.

·        Sněmovna schválila klauzuli navrženou ekologickými organizacemi, podle které nebude možné z roku na rok snížit garantovanou cenu čisté elektřiny o více než 5 procent. Zvýší se tak jistota pro podnikatele v tomto odvětví.

Ekologické organizace však litují, že poslanci ze zákona vyškrtli podporu tepla. Výroba tepla z obnovitelných zdrojů má u nás třikrát větší potenciál než čistá elektřina. Nesmyslná je naopak dodatečně zařazená podpora velkých vodních elektráren, které už desítky let stojí.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:

„Je to bezesporu jeden ze dvou nedůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Po letech konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny.  Pomůže tak snížit znečištění,  vytvoří nová pracovní místa,  pomůže  oživit ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Zákon podnikatelům garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. Kvůli podnikatelské jistotě je také důležité, že poslanci přijali ekologickými organizacemi navrženou klauzuli, která zabrání razantním změnám garantovaných cen čisté elektřiny z roku na rok.“

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:

„Přijetí zákona otevírá cestu pro trvale udržitelnou energetiku budoucnosti. Považujeme za úspěch odvrácení hrozby, že z podpory obnovitelných zdrojů budou paradoxně vyřazeny větrné elektrárny. Na druhou stranu neschválenou podporu tepla ze sluneční energie či z biomasy vnímáme jako problém, protože jejich potenciál je obrovský.“

Petr Holub, Hnutí DUHA, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Edvard Sequens, telefon 602 282 399, email edvard.sequens@ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí