zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnovitelné zdroje energie: sněmovna dnes udělala krok k ochraně klimatu

28.02.2005
Obecné
Obnovitelné zdroje energie: sněmovna dnes udělala krok k ochraně klimatu

Poslanecká sněmovna po více než ročním vyjednávání schválila zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie. Ten přinese modernizaci energetiky, sníží produkci skleníkových plynů, zmenší závislost na dovozech paliv, zvýší využívání zemědělské půdy, která nyní leží ladem a přinese nová pracovní místa. Jeho hlavním cílem  je vytvořit stabilní a atraktivní prostředí pro vyvážený rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice. Zákon připravilo Ministerstvo životního prostředí společně s resortem průmyslu a obchodu.

 

„Česká republika  tak dnes udělala důležitý krok k ochraně stabilního podnebí. Zákon představuje i šanci pro rozvoj venkova, protože povede k lepšímu využívání půdy a přinese nová pracovní místa. Je mi ale líto, že poslanci odsouhlasili pozměňovací návrh hospodářského výboru, takže ze zákona vypadla důležitá pasáž – podpora výroby tepla. I přesto zákon splní svůj hlavní účel, zvýší podíl čisté elektřiny a sníží emise skleníkových plynů,“ komentuje dnešní hlasování sněmovny ministr životního prostředí Libor Ambrozek. 

 

Zákon využívá evropských zkušeností a předvídá pravděpodobný budoucí vývoj přístupu k obnovitelným zdrojům v Evropské komisi. Kombinuje osvědčený systém pevných výkupních cen (například ČR doposud, Německo, Rakousko, Francie), ve kterém je provozovatel distribuční soustavy povinen vykoupit veškerou vyrobenou zelenou elektřinu, s tržním systémem zelených bonusů (Španělsko). Výrobce zelené elektřiny si bude moci zvolit podpůrný systém, který mu vyhovuje Právě kombinace obou možností přinese snížení ekonomických nákladů celého systému.

 

Zvýšené výkupní ceny zelené elektřiny jsou principem všech podpůrných modelů podle příslušné evropské směrnice a kompenzují zvýhodňování elektřiny z konvenčních zdrojů. Do jejích cen se totiž nepromítají škody na životním prostředí a zdravotním stavu lidí. Provozovatelé regionálních distribučních soustav budou mít právo i nadále rozpočítávat vícenáklady na elektřinu z obnovitelných zdrojů do konečných cen elektřiny pro všechny spotřebitele. V roce 2004 ale činil podíl OZE na konečné průměrné ceně elektřiny pro spotřebitele zanedbatelných 0,7 % ceny. Podpora obnovitelných zdrojů energie nevyvolá žádné nároky na státní rozpočet.

 

Zákon usnadní rozvoj nejmodernějších technologií obnovitelných zdrojů energie a investice z domácích i zahraničních zdrojů Současně není třeba se obávat přehnaného rozmachu některého z typů obnovitelných zdrojů – přírodní podmínky a regulace výstavby především z důvodů ochrany přírody a krajiny takový vývoj neumožní.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí