zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blíží se placení za odpad

01.03.2005
Odpady
Blíží se placení za odpad

BRNO - Účinnost vymáhání poplatku za odvoz a likvidaci komunálního odpadu od neplatičů dosahuje v Brně 97 %, uvedl náměstek brněnského primátora Petr Zbytek (ODS).

Loni při tom zabavili exekutoři majetek, stáhli patřičnou částku ze sociálních důchodů občanů, nebo z jejich stavebního spoření a předali městské pokladně osm milionů korun. Právní oddělení města Brna řešilo samo ve své kompetenci 28 000 případů neplatičů tohoto poplatku. Na exekutory zbylo jen 1100 nejhrubších případů např. totálního odmítání jakékoliv platby nebo komunikace s radnicí. Při vyřizování těchto soudních sporů využívá město služby renomovaných právníků. Než dojde k exekuci, vyčerpají pestrou paletu možností, při kterých má dlužník možnost splnit svoji občanskou povinnost. Nevyužije-li ji, dopadnou na něj důsledky v plné míře, prohlásil Zbytek. V případě občanů Brna poplatek za odpady činí 500 Kč za každou osobu. Vzhledem k blížícímu se termínu splatnosti (31. května) otevře brněnský magistrát od 1. března pokladny i v přízemí své úřadovny na Malinovského náměstí 3.

Ombudsman Otakar Motejl se nedávno obrátil na vedení radnic, aby k vymáhání stokorunových dluhů přistupovali šetrně, se sociálním zřetelem, a to přednostně s využitím vlastních pravomocí. Uplatnění soudní exekuce, která navýší původní poplatek řádu stokorun na mnohonásobek v tisících korun, považuje ombudsman za poslední možnost.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí