zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O cenná přírodní území se postará státní orgán

01.03.2005
Obecné
O cenná přírodní území se postará státní orgán
Louny - Pozemky na svazích národní přírodní rezervace Raná a protějšího Oblíku koupí od města Louny Správa Chráněné krajinné oblasti Litoměřice. Plochy rozhodla radnice prodat a podle zákona má předkupní právo stát.
Správa sama požádala o odkup pozemků, jež Lounům patří od husitských válek. Podle ředitele litoměřické správy Z. Jandy je pro správce rezervací mnohem snažší, pokud jsou pozemky v jeho vlastnictví může je pak lépe zahrnout do režimu ochrany chráněné oblasti. Správa volí k údržbě jednotlivých chráněných lokalit různé formy, od smluv s odbornými dřevařskými firmami nebo blízkými obcemi, až třeba po podporu chovu ovcí, jak je tomu například na Oblíku.
Státu však nemůže město prodat pozemky v dražbě, ale za pevnou cenu. Za víc než 40 hektarů na Rané tak získá město 592 tisíce korun. Za další pozemky, zahrnující Oblík a okolní pastviny, ležící zčásti v katastrálním území Rané a zčásti v protějším Mnichově, zaplatí stát městu 1,355 milionu korun. Za jednu symbolickou korunu za metr, jak bylo ujednáno ve smlouvě z roku 1995, pak odkoupí od města poslední tři hektary obec Raná. Při ploše 3,1 hektaru to představuje 3 188 korun.
Současně s prodejem správě a ochraně přírody ČR ukončí město Louny nájemní smlouvu z roku 1995, na jejímž základě se o asi 40 ha pozemků na Rané staral na svůj náklad Obecní úřad v Rané. Právě žádost obce o příspěvek lounské radnice na nákladnou údržbu kopce byla na počátku jednání, jež nakonec vyústilo v prodej obou kopců orgánům ochrany přírody a krajiny.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí