zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Majitelé malých elektráren si nový zákon pochvalují

01.03.2005
Obecné
Majitelé malých elektráren si nový zákon pochvalují
Zlínský kraj Provozovatelům malých elektráren ve Zlínském kraji svítá naděje na lepší časy. Vláda v minulých dnech schválila zákon na podporu výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie. Cílem je zaručit majitelům návratnost investic do šetrných technologií. Odborníci tvrdí, že díky tomu lze očekávat rozvoj malých elektráren především v regionech.
" Ve Zlínském kraji již několik podobných zařízení funguje. Zatím se kvůli absenci zákona potýkaly se špatnou ekonomickou situací," vysvětlil zlínský odborník na obnovitelné zdroje Jan Habart.
Majitelé malých elektráren ze Zlínského kraje tvrdí, že se konečně do jejich provozu vyplatí investovat. František Bobšík z Nivnice na Uherskohradišťsku si však zároveň postěžoval, že investice na provoz zařízení jsou příliš vysoké. " Díky garantované ceně energie konečně budeme mít možnost dosáhnout na dotace z fondů životního prostředí nebo půjčku v bance. Dosud to bylo nemožné," tvrdí Bobšík.
Podporu vlády si pochvaluje také Vojtěch Bernátek z Hřivínova Újezdu. V současné době své obydlí vytápí solárními panely a v jeho blízkosti si postavil malou větrnou elektrárnu. " Zákon je výhodný pro všechny firmy, které chtějí v provozu alternativních zdrojů energie podnikat. Budou mít zajištěnou finanční návratnost, a navíc vyroste řada nových odborníků," popsal svoji vizi Bernátek.
Podle Jiřího Surého z Moravské Nové Vsi, který se zabývá produkcí bioplynu, vláda dosud obnovitelným zdrojům nevěřila. " Je načase, aby si politici a veřejnost uvědomili, že využití obnovitelných zdrojů a biomasy je výhodné nejen ekologicky, ale také ekonomicky. Už dávno máme zpracovány projekty na využití biomasy z polí. Ty mohou navíc poskytnout nové pracovní příležitosti," myslí si Surý.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí