zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzácné loucké rybníky jsou dnes zdevastované

01.03.2005
Voda
Příroda
Vzácné loucké rybníky jsou dnes zdevastované
Karviná Marně by jste dnes hledali zašlou krásu Louckých rybníků, které byly uměle vytvořeny v 17. století a v sedmdesátých letech minulého století se dokonce pyšnily titulem Státní přírodní rezervace. Dnes jde spíše o zatopené plochy s uschlými stromy. Vrátí tomuto nevšednímu místu někdo ještě jeho původní tvář?
Podle dostupných informací původní výměra rybníků činila okolo 33 hektarů a Státní přírodní rezervace zde byla vyhlášeny kvůli ochraně vzácných druhů rostlin, které se zde vyskytovaly, a také kvůli ochraně lužního lesa a řady vzácných ptáků. To vše ale padlo za oběť dolování černého zlata - uhlí. " Od roku 1977 zde dochází vlivem těžby k propadání terénu a zaplavení vodou, které se sebou nese usychání dřevin. V současné době je území rekultivováno návozem hlušiny," informoval tiskový mluvčí statutárního města Karviná Jaroslav Nakládal s tím, že právě kvůli silné devastaci a proměně životního prostředí v okolí rybníků, již nelze hovořit o přírodní rezervaci. " Lokalita totiž nesplňuje daná kritéria," vysvětlil Nakládal.
U rybníků často posedávají rybáři a občas se v blízkosti objeví i nějaký ten návštěvník, ale lidé by do těchto míst chodit neměli. " Pro rybáře a návštěvníky je vstup omezen nebo úplně zakázán, a to ne z důvodu Státní přírodní rezervace, ale z důvodu probíhající rekultivace. Navíc celé území je v pohybu a nikdo neví, zda v rybnících nejsou nějaké víry," upozorňuje mluvčí radnice.
Dodal, že v současné době je rekultivace pod kontrolou města a biologická rekultivace je plánována formou samovolné bioregenerace krajiny. Jinými slovy: krajina si musí pomoci sama. " Vzhledem k dosavadnímu vývoji se předpokládá, že v daleké budoucnosti budeme eventuálně vyhlašovat něco jako přírodní rezervaci či bude tato lokalita chráněna jako jakési biocentrum v rámci územního systému ekologické stability," doplnil Nakládal.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí