zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České firmy se mohou připojit k boji EU proti hluku na pracovišti

02.03.2005
Hluk
České firmy se mohou připojit k boji EU proti hluku na pracovišti

Hluk patří k nejrozšířenějším škodlivinám pracovního i životního prostředí a hluchota je podle evropských odborníků nejrozšířenější nemocí z povolání.

České firmy se od pondělí mohou hlásit do evropského programu s projektem, který bude zaměřený na ochranu zdraví před jeho nepříznivými účinky. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Odborník na poruchy sluchu ze Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát ČTK řekl, že nadměrný hluk poškozuje nejen sluch, ale může negativně ovlivňovat i psychiku člověka. Každý člověk vnímá hluk jinak. Důležité jsou dědičné dispozice. Hluk nad 85 decibelů může trvale poškodit sluch, ale hranici pro vznik psychických změn nelze stanovit, protože je velmi individuální. Například Seveřané snášejí hluk hůře než Italové, muži snesou větší hluk než ženy. Důležitá je i dědičná dispozice.

Negativní účinky pobytu v hlučném prostředí se podle Holcáta obvykle projeví až za deset či 20 let. Většinou dochází ke středně těžkým až těžkým poruchám sluchu, zpravidla jde o poruchy týkající se vnímání vysokých tónin. Obě uši bývají postiženy stejně, ale někdy může být poškozeno jedno ucho, když například trvale přichází hluk z jedné strany.

Nadměrný hluk nejčastěji vzniká při průmyslové výrobě nebo v hornictví. Problémy však mohu vznikat i v kanceláři, kde hluk vede spíše k psychickým poruchám.

Potíže se sluchem má podle přednosty kliniky ORL Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Aleše Hahna ve vyspělých zemích každý desátý člověk. Sluchové vady trápí v Česku půl milionu lidí, závažné vady a hluchota 80.000. Ve věku nad 65 let špatně slyší každý čtvrtý člověk. Na zhoršení či ztrátu sluchu se neumírá, ale pro postižené i jejich okolí představuje vážný problém v komunikaci.

Přihlášky do programu Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je možné získat na inspektorátech bezpečnosti práce a na internetové stránce http://osha.mpsv.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí