zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU chce do Asie poslat staré rybářské čluny

02.03.2005
Příroda
EU chce do Asie poslat staré rybářské čluny
Ministři zemědělství a rybolovu Evropské unie včera v Bruselu jednomyslně odsouhlasili záměr poskytnout obětem tsunami v jihovýchodní Asii malé rybářské lodě z unijní flotily, které by jinak měly být po vyřazení zničeny.
EU poskytuje finanční kompenzaci rybářům, kteří se rozhodnou pověsit řemeslo na hřebík a sešrotovat své čluny, aby tak uchránila ryby ohrožené příliš intenzívním rybolovem v evropských vodách.
Evropské veřejné mínění by podle ministrů těžko spolklo pokračování v této praxi poté, co prosincové zemětřesení v dotčených asijských státech zdevastovalo nejen turistickou infrastrukturu, ale i na 110 tisíc rybářských člunů, na nichž závisí obživa statisíců rodin. Čluny se tak před likvidací mají nabídnout asijským rybářům, jejich evropští vlastníci by navíc měli dostat o pětinu vyšší kompenzaci, sloužící k úhradě nákladů na přepravu a na uvedení do řádného stavu. Vyslání 300 až 350 lodí by unii přišlo podle EK na přibližně devět miliónů eur.
Zamýšlené opatření se má týkat pouze plavbyschopných lodí kratších dvanácti metrů, postavených před pěti až 20 lety. Zda plavidla do Asie nakonec poputují, závisí ovšem ještě na tom, zda o to příslušné země požádají a jestli tento krok podpoří i Organizace OSN pro výživu a zemědělství.
Proti záměru EU se staví ekologická organizace Světový fond na ochranu přírody WWF, která se obává, že evropské metody rybolovu by mohly drasticky poškodit ekologickou rovnováhu v asijských vodách. Soudí také, že správnější by bylo spíš podpořit místní loděnice.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí