zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nemocniční spalovna neprošla kontrolou

03.03.2005
Ovzduší
Odpady
Nemocniční spalovna neprošla kontrolou

Porušení norem znamená pokutu a další opatření

Trutnov ­ Odborníci z České inspekce životního prostředí provedli na podzim minulého roku kontrolu spalovny nebezpečného odpadu v nemocnici.

Po vyhodnocení výsledků zjistili, že zařízení, ve kterém se likviduje infekční materiál, překračuje emisní limity. "V této fázi už vlastně žádnou výjimku na provoz spalovny dát nemůžeme. Snažíme se ale poskytnout prostor pro nápravu. Ta by měla být ve velmi krátké době a budeme požadovat dalším měření. Třeba se zařízení podaří upravit tak, aby limity splňovalo," uvedl Miroslav Rubeš z Oblastní inspekce v Hradci Králové. V zákoně o ochraně životního prostředí jsou emisní limity dané už delší dobu. Nesouvisí přímo se vstupem do Evropské unie, neboť v této oblasi byly normy přizpůsobené evropským už dřív. Změnou je to, že subjekty nemusely tyto limity nutně plnit, od 1. května loňského roku jsou však závazné. "Na kontrolu spaloven chodíme víckrát ročně. Tento způsob likvidace odpadů považujeme za významný zdroj znečištění. Překročení v Trutnově nebylo sice zanedbatelné, ale zase nijak nevybočovalo od dalších případů," podotkl Rubeš.

Měření emisí nemusí dělat přímo inspektoři. Existují autorizované firmy a výsledky dodávají sami provozovatelé. "Pokud zjistíme překročení nějakých ukazatelů, vyvodíme důsledky formou pokuty a nějakého dalšího nápravného opatření. V tomto případě to bylo 40 tisíc korun pokuty. Pokud se stane, že by nemocnice znovu limity překročila, udělíme další pokutu. Navíc by hrozilo úplné zastavení provozu," dodal inspektor.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí