zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olovo vytváří budoucí kriminálníky

04.03.2005
Chemické látky
Olovo vytváří budoucí kriminálníky
Malé množství olova v dětském těle snižuje inteligenci dítěte, ale může také způsobit, že se z něj v budoucnu stane zločinec, dokazuje Herbert Needleman z Lékařské fakulty Pittsburské univerzity.

Profesor Needleman je uznávaným odborníkem na toxické působení olova. Už v sedmdesátých letech objevil, že děti vystavené tomuto těžkému kovu v množství, které ještě nezpůsobilo otravu, dosahovaly v testech inteligence znatelně horších výsledků. I pod vlivem těchto důkazů americké úřady zakázaly používání olova v benzínu, barvách a dalších výrobcích. Jenže olovo se uvolňuje ze starých nátěrů, do lidského organismu se může dostávat také například z potravin vypěstovaných v půdě, kde zůstalo olovo z dříve spáleného benzínu.
Na letošním výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) Needleman představil další poznatky. "Olovo v rozvíjejícím se mozku narušuje nervové mechanismy odpovídající za regulaci impulsů, což pak může vést k antisociálnímu a kriminálnímu chování," shrnul výsledky sledování činnosti mozku zvenčí pomocí moderních pozorovacích technik.
Citoval studii, jež ukázala, že vyšší hladina olova v těle tří set pittsburských dětí je spojena s agresívnějšími pocity a chováním. Na ni navázal výzkum, který zjistil, že množství olova v tělech 190 odsouzených mladistvých zločinců bylo vyšší než v tělech kontrolního vzorku mladých lidí nespojovaných s trestnou činností. V přepočtu by z těchto poznatků vyplývalo, že 18 až 38 procent zločinnosti v Pittsburghu a jeho okolí může souviset s množstvím olova v těle a mozku zločinců. Herbert Needleman proto vyzývá úřady, aby olovu v životním prostředí věnovaly soustavnou pozornost a snažily se je odstranit.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí