zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ambrozek chce jez v Děčíně

04.03.2005
Voda
Ambrozek chce jez v Děčíně
Děčín/Praha - Ministerstvo životního prostředí je nakloněno záměru postavit místo dvou jezů na dolním Labi pouze jeden stupeň, a to na území Děčína. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek včera řekl, že jednání s ministerstvem dopravy ještě pokračuje a zatím neexistuje konečné rozhodnutí.
Pokud se podle něj údaje o parametrech jezu, které nyní zná Ambrozkův úřad pouze z doslechu, ukážou jako správné, mohl by jez v Děčíně být pro ekology správným řešením.
Původní záměr postavit dva vodní stupně v Malém Březně na Ústecku a Prostředním Žlebu na Děčínsku narážel na odpor ekologů i ministerstva životního prostředí. Ministerstvo dopravy proto od něj ustupuje. Pro ministerstvo životního prostředí je klíčové, aby při stavbě nebyl ohrožen vodní ekosystém. I pro stavbu na území Děčína bude nutné vydat výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny, město totiž leží v chráněné krajinné oblasti.
Ministerstvo životního prostředí si ale podle Ambrozka uvědomuje, že pro Děčín by jez znamenal pracovní příležitosti. Existuje totiž záměr vybudovat ve městě loděnici, která by vyráběla jednu loď za měsíc. Zpřístupnění loděnice a vodní cesty z Německa k Děčínu by však bylo poslední úpravou na toku směrem od německých hranic do českého vnitrozemí, řekl Ambrozek.
Náklady na výstavbu dvou vodních stupňů včetně prohloubení dna řeky tak, aby byla celý rok splavná pro lodě s ponorem 140 centimetrů, vyčíslilo ministerstvo dopravy na 6,2 miliardy korun. Pokud by byl postaven pouze jeden jez, náklady by se snížily na polovinu.
Pro stavbu jezů se v minulosti vyslovili místní politici a úřady práce, naopak proti jsou již několik let ekologické organizace.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí