zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace vodní turistiky?

07.03.2005
Voda
Likvidace vodní turistiky?
Od roku 1990 provozujeme půjčovnu kánoí na horním toku Vltavy. Za patnáct let jsme ve spolupráci s řadou institucí vybudovali v regionu Volarska systém služeb, který je srovnatelný s okolními evropskými zeměmi. Vodní turistika přináší ročně do regionu střízlivým odhadem 30 až 40 miliónů korun na tržbách podnikatelů a do pokladen obecních úřadů.
Na začátku loňského léta vyhlašoval ministr Jiří Paroubek podporu drobným a středním podnikatelům a přislíbil granty Evropské unie právě na rozvoj cestovního ruchu na Šumavě. Ve stejném okamžiku omezila Správa Národního parku Šumava splouvání horního úseku Vltavy způsobem, který je pro naše podnikání likvidační. Bez varování, uprostřed rozběhnuté sezóny a hlavně bez seriózně zpracovaných podkladů pro takový zásah, pouze na základě stížnosti jakési neziskové organizace. Došlo i na obsazení půjčoven policií a násilné "lovení" vodáků z řeky. Oběťmi této akce byli i zahraniční turisté.
Chápeme, že část Vltavy protéká územím národního parku a rostliny a živočichy je nutné chránit. Snažíme se o to od samého počátku našeho podnikání. Pro splouvání řeky používáme lodě z ekologických materiálů s minimálním ponorem, často s turisty jezdí průvodci, kteří dohlížejí na dodržování nařízení správy národního parku. Přestože ta z vlastních průzkumů ví, že počet lodí se v posledních pěti letech stabilizoval na průměru 10 000 lodí za sezónu a spíše klesá, médiím tvrdí, že počet lodí se stále a neúměrně zvyšuje, a proto je nutné ho regulovat. Od srpna loňského roku proběhlo několik diskusí starostů obcí a podnikatelů s vedením národního parku. Přestože jsme předložili desítky kompromisních návrhů, SNP na ně nechce slyšet a trvá na svém, tedy na likvidaci vodní turistiky. Pro region, kde letní turistická sezóna je pro stovky lidí jediným zdrojem obživy, to znamená ekonomické zruinování. Ladislav Bláha, České Budějovice
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí