zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad ptáčníkem se zavřela klec!

07.03.2005
Příroda
Nad ptáčníkem se zavřela klec!
Paseky - Proč muž středních let z Pasek na Chrudimsku chytal zpěvné ptáky, se mohou ochránci životního prostředí jen dohadovat. Společně s policisty si na "ptáčka" v úterý počíhali přímo u jeho domu.
Pavel Skřivan z královéhradecké pobočky České inspekce životního prostředí nemůže k případu sdělit všechny podrobnosti, protože dosud není platné pravomocné rozhodnutí.
"Proč muž zpěvné ptáky chytal? Těžko říct - tvrdil nám, že je opět pouští do přírody, ale dokázali jsme mu opak. Víme o tom, že se s nimi obchoduje, ale u tohoto muže se mi to příliš nezdá - spíš jich hodně umořil," popisuje neradostný osud zpěvavých opeřenců Pavel Skřivan. Odchytové zařízení bylo na místě zajištěno, dvířka klece ptáčník ovládal z okna rodinného domku. Velkým důkazem bylo šest čerstvě chycených ptáčků - zvonka zeleného a pět čížků lesních. Kde nyní jsou?
"Ponechali jsme je v péči ochranářské stanice v Pasíčkách. On je to totiž problém - zvířata, která se odeberou, přecházejí podle zákona do majetku státu. O jejich dalším osudu rozhodne ministerstvo životního prostředí jako dočasný správce. Věřím, že budou brzo opět vypuštěni do přírody," pokračuje Pavel Skřivan.
Nelegální odchyt zpěvných ptáků je zřejmě lukrativním obchodem. Ten, kdo tímto způsobem ničí rovnováhu v přírodě, může být potrestán pokutou, jejíž horní hranice dosahuje padesáti tisíc korun.
"Je to první takový případ, který jsme dotáhli do konce. Rozpracovaných jich máme víc - je to víc rozšířené, než se zdá," zdůrazňuje Skřivan. Jak Česká inspekce životního prostředí na ptáčníka z Pasek přišla?
"Inspekce je tu od toho, aby si uměla poradit," uzavírá s úsměvem Pavel Skřivan.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí