zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce budou mít čisté řeky

09.03.2005
Voda
Obce budou mít čisté řeky
Sušice - Vodu, kterou si lidé "půjčují" z řeky Vltavy a jejích přítoků, tam zase budou čistou vracet. To je smysl připravovaného projektu pro obce a města bývalého Prácheňska.

Téměř miliardu korun bude stát projekt Čistá Vltava, který zajistí, že západočeské a jihočeské obce Prácheňska začnou po roce 2007 vracet odpadní vody do řeky Vltavy a jejích přítoků v normě unijních předpisů.
"Příští týden podáme na Státní fond životního prostředí žádost o finanční prostředky z Fondu soudržnosti Evropské unie," řekl včera technický ředitel 1. jihočeské vodárenské společnosti Jiří Heřman na setkání starostů a tajemníků obcí Prácheňska v Sušici.
Z Plzeňského kraje jsou do tohoto projektu zapojena města Sušice a Horažďovice. Sušice sice má kvalitní čistírnu odpadních vod, ale ne celá aglomerace je na ni napojena.
"Minimálně pětadvacet procent ceny ponesou na svých bedrech města a obce," míní starostka Sušice Jiřina Rippelová.
Horažďovice jsou na tom hůř.
"Čeká nás nová úpravna vody a odkanalizování Předměstí včetně rekonstrukce vodovodu v této části města," řekl starosta města Václav Trčka. Novou úpravnu vody musí mít proto, že mají ve vodě víc arzenu, než je podle nových norem přípustné.
"Místo deseti mikrogramů v litru máme asi patnáct. To je jediný důvod, proč tak velkou investici ve výši asi čtyřiceti milonů korun vynaložíme," dodal. Přitom se Trčka podivil tomu, že v Bruselu, kde se schvalují nové unijní směrnice, nemají funkční čistírnu odpadních vod.
Přísné unijní směrnice o čištění odpadních vod, jejichž dodržení podmiňuje dotace z Fondu soudržnosti, kategorizují obce podle velikosti.
"Obce do 2000 obyvatel mají přiměřenou likvidaci odpadních vod bez přílišné specifikace, obce nad 2000 obyvatel už mají jasně dané pokyny, jakým způsobem mají být odpadní vody likvidovány a co má odtékat zpátky do řeky," doplnil Heřman.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí