zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Myši nepřežijí, ptáci se drží

09.03.2005
Příroda
Myši nepřežijí, ptáci se drží
Pardubický kraj - Přes sníh se nemohou ptáci dostat k potravě. Ti zpěvní se v nezvykle velkých hejnech objevují u lidských obydlí. Dravcům ale žádné přikrmování nepomůže. Ekologové upozorňují na zesláblé poštolky, káňata i volavky.

Velký úhyn zejména dravců -poštolek či káňat, vodních ptáků a drobné zvěře hlásí v těchto dnech některé záchranné stanice pro zvířata v České republice. Na vině jsou mrazy a neobvykle vydatná sněhová nadílka, kvůli které si zvěř nedokáže obstarat potravu.
Podle vedoucího nasavrcké správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory Františka Bárty zatím ale není situace dramatická. "Ptáci zmizí, ukryjí se a přežijí. A pokud dobře pracují myslivci a v krmelcích je dostatek potravy, tak i lesní zvěř zimu přečká," uklidňuje František Bárta.

Zvířata jsou hladová

Nebývalý příjem zvířecích pacientů vyčerpaných zimou zatím nezaznamenala ani Stanice ochrany přírody Pasíčka v Boru u Skutče.
Kdo zimu nejspíš nepřežije, to jsou myši. Dá se očekávat, že jich bude na jaře málo. To uvítají zemědělci, zejména po loňském podzimu vydatném na hlodavce.
Ze zájmu o krmelce lze vyčíst, že zvířata mají letos opravdu velký hlad.
"Potrava mizí z krmelců mnohem rychleji než jiné zimy. Letos budou muset myslivci sáhnout stejně jako silničáři hlouběji do kapsy," odhaduje Pavel Moulis, který se také stará o vyčerpaná a zraněná zvířata.
Nebývalá podívaná se kvůli tuhé zimě naskýtá i lidem v obcích. U krmítek, kde dříve ztěží zahlédli dva, tři ptáky se jich nyní slétají celá hejna.

Obrovská hejna brkoslavů

Koncem uplynulého týdne bylo například v Heřmanově Městci pozorováno asi stopadesátihlavé hejno brkoslavů, kteří se živí bobulemi, ale i třeba nespadanými jablky z jabloní. Do města na Chrudimsku je zřejmě přilákalo jmelí na stromech v zámeckém parku. Nezvykle často a ve velkém množství jsou nyní k vidění také čížci, drobní zelenošedí opeřenci.
Zpěvným ptákům mohou lidé ulehčit život intenzivním přikrmováním, dravcům ani volavkám se ale tímto způsobem pomoci nedá.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí