zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Končinského kopce vznikne zcela nový zdroj pitné vody

10.03.2005
Voda
U Končinského kopce vznikne zcela nový zdroj pitné vody

Pitná voda je považována za základní životodárnou tekutinu. Proto je nutné neustále kontrolovat její nezávadnost, hlídat kvalitu a hledat také nové zdroje.

Červený Kostelec - V příměstské části Horní Kostelec v lokalitě poblíž tak zvaného Končinského kopce hodlá město v letošním roce vybudovat zcela nový zdroj pitné vody formou vodárenské studně.

Kvalita je velmi dobrá
To je hlavní úkol radnice v této oblasti. "Tato studna by měla sloužit jako posilující zdroj, případně jako zdroj, který nahradí některou z nynějších vodárenských studní," uvedl městský ekolog Štěpán Křeček. Město na realizaci tohoto projektu získalo dotaci od Královéhradeckého kraje. Práce na této akci jsou v současné době ve stadiu přípravy hydrogeologického průzkumu. Podle Křečka dodávaná pitná voda odpovídá požadavkům a kontaminace chlorovaných uhlovodíků v podzemní vodě, která je čerpána pro vodárenské účely, neohrožuje zdraví občanů, protože se přečišťuje ve stripovacích kolonách a je pravidelně sledována. "V minulém roce se podařilo určit rozsah a koncentraci kontaminace. Doufáme, že letos to bude obdobné. Dodávaná pitná voda se dá považovat za velmi dobrou," tvrdí ekolog.

Opatření v sídlech firem

Ne vždy v minulosti tomu však tak bylo. Proto město společně s komisí životního prostředí a s dalšími institucemi přijalo taková opatření, aby se kvalita vody zlepšovala. Byl například proveden průzkum znečištění podzemní vody v areálu pěti společností a firem.
"K nejdůležitějším opatřením patří další monitorování znečištění v areálu Textonnia Czech. Dále zpracování analýzy rizika spojeného se znečištěním v areálu firmy MW a technicko - ekonomické studie sanace ohniska znečištění v tomto areálu, dále vyhodnocení rizik spojených se znečištěním v sídle firmy Saurer Czech a už se uskutečnily průzkumně sanační práce ve společnosti Semet, které se nyní vyhodnocují," přiblížil Křeček.

Pozor na ochranné pásmo

Už ve druhé polvině minulého roku bylo vyhlášeno nové ochranné pásmo druhého stupně vodního zdroje pro město. Jeho narušení lze sankcionovat.
"Území ochranného pásma se zmenšilo zhruba o jednu třetinu a nyní se nachází pouze na území Červeného Kostelce. Dříve zasahovalo až třeba k Zábrodí, ke Rtyni v Podkrkonoší nebo do Batňovic," dodal Štěpán Křeček.

Zdroj: Noviny Náchodska

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí