zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lisabonská strategie: poslanci pro změny

11.03.2005
Obecné
Lisabonská strategie: poslanci pro změny
Evropský parlament podpořil změny v lisabonské strategii. Ta by se měla v příštích pěti letech zaměřit na dvě oblasti - ekonomický růst a zvyšování zaměstnanosti. Změny v agendě připravené Evropskou komisí podpořily oba silné kluby v europarlamentu - lidovci a socialisté.
Socialisté přitom ještě minulý týden dávali najevo, že se jim zdá revize Lisabonu příliš liberální a kritizovali omezení pro životní prostředí a sociální sféru. Podobně kritičtí byli i zelení.
Komisař unie pro průmysl, který patří mezi klíčové osoby v lisabonském procesu, Günter Verheugen v europarlamentu uvedl, že unie se musí co nejrychleji dohodnout na společném rozpočtu. Pokud by se jednání neúměrně protahovalo až na závěr roku 2006 nebo se schválilo málo peněz, nepodaří se rychle nastartovat ekonomický růst.
"Není možné vytyčovat cíle a snižovat objem peněz v unijním rozpočtu. Pokud někdo o podobné věci uvažuje, pohřbívá lisabonskou agendu," uvedl Verheugen, jehož názor sdílí většina členů hlavních frakcí europarlamentu. Proti je ale šest nejbohatších zemí unie - Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Švédsko a Rakousko. Ty chtějí zmrazit výdaje unie na jednom procentu HDP.
Ne všichni poslanci jsou lisabonskou agendou nadšeni. Například šéf liberálů Graham Watson upozornil, že komise na jedné straně chce podpořit růst a snížit nezaměstnanost a na druhé plánuje změkčení liberalizace služeb. "Tato liberalizace je tím největším motorem růstu v příštích letech," uvedl pro HN Watson. Podobně kriticky hodnotí lisabonský proces i poslanec Hynek Fajmon /ODS/. "Hlavním problémem Evropy je nadměrná daňová a regulační zátěž dopadající na bedra soukromého sektoru a investorů," uvedl. Lisabonská agenda podle něj nemůže uspět bez snížení regulace trhu.
Revizi lisabonské agendy má za dva týdny projednat summit Evropské unie.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí