zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyspělé země by měly snížit emise až o 80 procent

14.03.2005
Ovzduší
Vyspělé země by měly snížit emise až o 80 procent
Pokud se nemá ovzduší na Zemi do roku 2050 oteplit o více než dva stupně Celsia, je třeba snížit emise skleníkových plynů, zvláště oxidu uhličitého, ve vyspělých zemích o 15 - 30 procent do roku 2020 a o 60 - 80 procent do roku 2050 ve srovnání s úrovní roku 1990. K tomuto návrhu pro zbytek světa dospěli ministři životního prostředí 25 zemí EU.
Přijetí návrhu, který by se měl za dva týdny stát součástí usnesení summitu EU, předcházela složitá debata mezi státy, které si přály cíle takto vyčíslit, a těmi, jež to považovaly za předčasné a kontraproduktivní. Druhá skupina argumentovala tím, že vytyčování takovýchto met odradí USA od spolupráce s EU při boji proti klimatickým změnám poté, co Washington odmítl ratifikovat Kjótský protokol. Podobný názor měla i Evropská komise. "Evropa sama nemůže zabránit oteplování planety," řekla její mluvčí.
Česká republika byla jedním z jedenácti členů EU, kteří číselné vyjádření cílů podporovali. V kompromisním znění ministři uvedli, že jejich usnesení nepředjímá případné příští nové přístupy při vytváření budoucího rámce pro snižování emisí.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí