zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

15.03.2005
Obecné
Krátce - různé

Evropská komise zahájila novou kampaň proti kouření, na kterou je vyčleněno 72 milionů EUR do roku 2008. Kampaň je zaměřena především na dospívající mládež ve věku 15-18 let a mladé lidi do 30 let. Osvětová kampaň HELP se sloganem HELP - pro život bez tabáku poputuje všemi 25 hlavními městy EU. V létě bude v televizi a v kinech probíhat reklamní kampaň HELP. Členské státy stojí ročně nemoci a úmrtí spojená s kouřením 100 miliard EUR

Evropská komise vypsala veřejnou konzultaci na téma veřejná doprava a klimatické změny. Letecká doprava totiž značnou měrou přispívá k emisím CO2 a její podíl neustále roste. V letech 1990 -2002 se emise CO2 zvýšily o 70 %. Růst poptávky po letecké dopravě ještě dále její vliv zhorší. Na základě veřejné konzultace a dalších poznatků by měla Komise v létě představit strategii jakými ekonomickými nástroji omezit příspěvek letecké dopravy ke klimatickým změnám.
Konzultace je určena jak pro firmy a organizace, tak i pro občany. Uzávěrka veřejné konzultace je 21. dubna 2005.
Další informace:
http://europa.eu.int/comm/environment/climat/aviation_en.htm

Himalajské ledovce ohrožuje globální oteplování a lidnaté státy, třeba Čína, Nepál nebo Indie, jsou zase ohrožené záplavami. A po nich nedostatkem pitné vody. Říká to zpráva Mezinárodního fondu na ochranu přírody. Kvůli oteplování planety ustoupí ledovce každý rok o deset až patnáct metrů.

Zapomeňte, že úlohou povolenek na vypouštění skleníkových plynů je co nejvíc redukovat emise. Teď státy ve vleku svých průmyslových svazů nafukují alokační plány a soupeří mezi sebou, kdo uhraje nejvíc povolenek. Slovákům neprošlo, že se na Bruselu snažili vylicitovat o 24 procent víc, než měli v listě. Trpělivou hrou se jim však podařilo snížit požadovanou redukci z 8,4 na pět milionů povolenek. Hrdí Poláci se snaží hrát s Bruselem durcha. Zatím prohrávají všechno. Podaří-li se jim něco získat, tak už jen jinou cestou mimo hrací stůl. Naše hra je ještě otevřená, přesto prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl rampluje tak, že to svádí k riskantní polské cestě. Pak teprve prohrajeme boty, kalhoty, košili i kabát. Když Poláci nezískají už nic, limit 231 milionů tun jim zajistí osm procent růstu bez nakupování povolenek. Když podceníme vyjednávání my, zůstane našemu průmyslu jediné růstové procento. To pak proti ostatním bude opravdu prohra. Nad životním prostředím však vyhrávají všichni - emise neredukuje nikdo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí