zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český průmysl dostal ránu na citlivém místě

16.03.2005
Ovzduší
Český průmysl dostal ránu na citlivém místě
Praha Průmyslové podniky v Česku dostaly těžkou ránu. Evropská komise totiž odmítla návrh České republiky rozdat firmám povolenky na vypouštění 108 milionů tun emisí. Česko musí návrh přepracovat a povolit maximálně 91 milionů tun. To je ještě méně, než původně navrhovalo ministerstvo životního prostředí. Ekologové jásají, podniky mluví o diskriminaci.
Ministerstvo průmyslu rozdělí povolenky mezi podniky zdarma, každý podnik bude moci vyprodukovat maximálně tolik emisí, na který získá povolenky. Pokud je všechny nevyužije, může je prodat jinému podniku, kterému naopak jeho povolenky nestačí. Tím se z principu stává i výhodný obchod a podniky logicky stojí o co nejvíce povolenek, obchodovat by s nimi mohly v rámci celé EU.
" To, co je navrhováno k budoucímu jednání, je z naší strany bráno jako diskriminace nových členských států Evropské unie a zároveň by to zamezilo rozvoji našeho odvětví v České republice," řekl ředitel Unipetrolu Pavel Švarc. Podniky se ale bojí, že vyšší limity už se ČR vyjednat nepodaří. EU totiž omezila množství emisí téměř všem státům. Například Slováci přišli s plánem na 104 miliony tun, odešli s 91 miliony.
Ministerstvo průmyslu bude nyní dál s Bruselem jednat a zdůvodňovat, proč je potřeba limit zvýšit. ČR nyní vypustí do ovzduší ročně asi necelých 90 milionů tun, jakékoliv požadované množství navíc musí zdůvodnit. ČR je jednou z posledních zemí EU, která do obchodu s emisemi ještě nevstoupila.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí