zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zbourání hrází bobry neohrozí

16.03.2005
Příroda
Zbourání hrází bobry neohrozí
Všeruby - Jak jsme vás v sobotu informovali, ve Všerubech došlo k odstranění tří bobřích hrází. Vodní stavby chráněného zvířete totiž bránily průtoku vody natolik, že při očekávaném oteplení by došlo k záplavám.
Ochranáři přírody k takovému razantnímu kroku přistupují na základě novely zákona jen ve výjimečných případech. "Rozvodňování potoka u Všerub se řešilo už několik let. Odreňováním hrází se pokoušeli vodohospodáři snížit hladinu vody, ale bobři si to místo umí najít a znovu ho zastaví. Proto zbouráním hrází chceme zvíře donutit, aby se z těchto míst odstěhovalo," uvedl referent CHKO Slavkovský les Pavel Řepa.
S ohledem na období, kdy se bobři rozmnožují a kdy potřebují klid na přezimování, mohou krajináři zakročit v jarních nebo podzimních měsících. Protože letošní zima přinesla velké množství sněhu a opět se očekávají velké záplavy, na žádost tamního obecního úřadu přistoupili ochránci ke zbourání hrází již nyní. "Obec i správce toku chtěli odstranit hráze v nejbližším termínu. Sice je nezvykle dlouhá zima, ale doufáme, že bobří rodinka má dostatečnou zásobu potravy a v klidu ve svém hradu u hráze rybníka přezimuje," pokračoval Řepa.
Zbouráním hrází, které představují odstranění několika kubíků materiálu, dosáhneme absolutního vyčištění koryta potoku. "Rozhodně zbourání hrází neznamená bezprostřední ohrožení zivota zvířete. Jde nám pouze o to, aby bobři toto území opustili a odstěhovali se jinam," dodal Pavel Řepa.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí