zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení experti na konferenci o kamionové lavině

18.03.2005
Obecné
Zelení experti na konferenci o kamionové lavině

Experti ekologických organizací ze středoevropských zemí budou v pátek (18.3.) v Praze na konferenci organizované Hnutím DUHA jednat o opatřeních, která by pomohla zastavit lavinu tranzitních kamionů [1].

 

Konference se zaměří především na mýtné a další formy zpoplatňování kamionové dopravy a na financování dopravní infrastruktury. Zabývat se bude také připravovanými kroky Evropské unie a prioritami, které by v ní státy postižené tranzitní přepravou měly prosazovat.

 

Hnutí DUHA konferenci pořádá společně s německou partnerskou organizací BUND. Zúčastní se jí asi 25 expertů z České republiky, Německa, Rakouska a Slovenska. Právě tyto státy patří v Evropě mezi země nejvíce postižené kamionovou dopravou. Zkušenosti sousedů, kteří se s problémem potýkají už několik let, jsou velmi důležité například pro debatu o české dopravní politice.

 

Evropská unie  počítá mezi lety 2000 a 2020 s nárůstem objemů nákladní přepravy na silnicích na dvojnásobek. V České republice po vstupu do EU stoupl silniční tranzit o desítky procent. Oproti tomu systém doprovázené kombinované dopravy ROLA mezi Drážďany a Lovosicemi byl bezprostředně po vstupu do unie zrušen.

 

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:

„Mýtné, které připravuje vláda, je důležitý, ale jen první krůček. Na konferenci budou experti jednat o dalších koncepčních opatřeních, která by pomohla kamiony opravdu omezit. Německo a hlavně Rakousko mají už letité zkušenosti s tranzitní dopravou, které mohou být velmi přínosné i pro nás. Důsledkem alarmujícího růstu kamionové přepravy je zdraví škodlivé znečištění a hluk v českých městech a obcích.“ 

 

Kontakt:

Pavel Přibyl, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Martin Ander, telefon 732 565 042

 

Poznámky:

 

[1] Konference se koná v pátek od 9:30 do 17 hodin ve středisku Toulcův dvůr, Praha-Hostivař.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí