zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

UNICEF: Miliarda lidí nemá čistou vodu

24.03.2005
Voda
UNICEF: Miliarda lidí nemá čistou vodu
Více než miliarda lidí ve světě odebírá pitnou vodu ze znečištěných pramenů, studní nebo řek. U příležitosti včerejšího Světového dne vody to uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).
Na nemoci, které jsou důsledkem znečištěné vody, každý den podle UNICEF umírá 4000 dětí. Téměř polovina lidí na planetě - 2,6 miliardy - se musí obejít bez sanitárních zařízení jako kanalizace nebo čističky.
Přibližně 400 miliónů dětí má denně k dispozici méně než 20 litrů vody. To znamená, že každé páté dítě musí vystačit s menším množstvím, než je absolutní minimum, které každý člověk potřebuje k pití, vaření a k hygieně.
Nejhorší situace je v jižní části Sahary, kde se bez čisté vody musí obejít 43 procent tamních obyvatel. V tomto regionu umírá každé páté dítě dříve, než dosáhne věku pěti let.
Bez dostatku čisté pitné vody žije také mnoho obyvatel Asie. Pouze v Číně je to podle UNICEF 288 miliónů osob.
Obecně platí, že v horší situaci jsou obyvatelé venkova než měst. Zdravotní riziko kvůli nedostatečné kanalizační síti je však větší v městských slumech.
Na druhé straně se zvýšil podíl lidí, kteří mají dost pitné vody, a to na 83 procent ze 77 procent v roce 1990. UNICEF však upozorňuje, že s touto situací se nelze spokojit.
Už velice prostá hygienická opatření mohou zachraňovat život, uvádí UNICEF. Pouze mytí rukou mýdlem je údajně s to snížit výskyt průjmových onemocnění o 40 procent. Nyní na průjmy ročně umírá 1,8 miliónu dětí do pěti let.
Světový den vody vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 1992; ustaven byl na summitu Země v Riu de Janeiro v červnu 1992.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí