zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika představila knihu o povodních

25.03.2005
Voda
Arnika představila knihu o povodních

PRAHA – Množství povodní roste a jejich účinky jsou stále ničivější. Vysvětlení jak a proč povodně vznikají a možnosti jak se proti jejich ničivým účinkům můžeme chránit, aniž bychom zničili své životní prostředí, představili dnes členové sdružení Arnika v Kulturním centru Zahrada v Praze, kde pokřtili svou novou knihu „Život s povodněmi“.

„Lidé už začínají pomalu zapomínat na katastrofální povodně z let 1997 a 2002. Pokračuje zástavba říčních niv, zvyšuje se hodnota majetku v dosahu extrémních povodní a příliš se nezměnil ani přístup k regulacím vodních toků, které se mnohde podílejí na zvýšení rizika povodňových škod,“ vysvětlila autorka knihy Lenka Daňhelová pohnutky, které vedly k sepsání knihy. „V knize se zabývám příčinami a historickým vývojem povodňových škod a hledám způsoby, jak jim předcházet,“ říká autorka.

Daňhelová vysvětluje v knize vývoj úprav toků a ochrany před povodněmi a objasňuje, že při použití výhradně  technických úprav není možné povodním zabránit. „Sebevětší přehrady povodním nezabrání a navíc často poskytují lidem pocit falešného bezpečí, který vede k intenzivnímu využívání říčních niv. Při katastrofálních povodních pak škody dosahují astronomických výšek,“ uvedla Daňhelová.

Aby se člověk mohl povodním efektivně bránit, musí podle Daňhelové začít tam, kde se voda shromažďuje a kudy pak odtéká do říčních koryt. „Kdyby se člověk soustředil na to, aby zadržel vodu v krajině kudy přirozeně protéká, dosáhl by daleko lepších výsledků, než když pokračuje v regulaci toků. Právě betonová a narovnaná koryta jsou příčinou ničivých povodňových vln, protože se voda nemá kde zastavit,“ shrnula Daňhelová výsledky své práce.

Křest knihy „Život s povodněmi“ uspořádala Arnika u příležitosti Světového dne vody, který od roku 1992 vyhlašuje OSN každoročně dne 22. března.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí