zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lotyšsko nabízí celé spektrum příležitostí

25.03.2005
Obecné
Lotyšsko nabízí celé spektrum příležitostí

České firmy stále více projevují snahu prosadit se na lotyšském trhu. Zaznamenávají přitom i úspěchy. Například český výrobce stavebních materiálů, společnost Morfico, podepsala nedávno dohodu o spolupráci s jedním z nejvýznamnějších lotyšských developerů společností SIA "Dmitrije Tovanceva Buvniecibas Firma". Obě strany si od kooperace slibují zvýšení produkce a upevnění pozic na pobaltském trhu.

"Šance pro české výrobce jsou v energetice, výstavbě malých vodních elektráren, kogeneračních jednotek," tvrdí Ivo Losman. Dokazuje to příklad benešovské společnosti Mavel, která prodala do Pobaltí, především pak do Lotyšska, již dvacet sedm vodních turbín.
"České firmy mají vynikající renomé v oblasti staveb malých energetických zdrojů," potvrzuje Ladislav Kubizňák.
Dynamicky narůstající český vývoz, který vloni poprvé přesáhl sto miliónů dolarů, i rozšiřující se spektrum vyvážených produktů naznačují, že českým firmám se zvláště po rozšíření Evropské unie otevřely nové příležitosti.
"Dařilo se českým podnikům při obnově několika lotyšských pivovarů," uvádí Ladislav Kubizňák.
Perspektivní je i potravinářství, které pracuje na bázi místních surovin, ale produkce je určena především pro export, například do Ruska.
"Šance jsou i ve výrobě ekologicky čistých potravin a v rozvoji netradičního zemědělství, tedy i nepotravinářského," tvrdí rada František Vojvoda.
Možnosti jsou podle místních znalců také v odvětvích, jako je tranzitní doprava, těžba a zpracování dřeva.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí