zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy mohou prodělat miliony

04.04.2005
Les
Lesy mohou prodělat miliony

PRAHA - Státní podnik Lesy ČR brzy prodělá desítky a za čas i stovky milionů, pokud nezmění styl výběrových řízení, jimiž přiděluje zakázky na práce v lese. Ukazuje to nová analýza, kterou má asociace pracovníků v lesnictví.

Ti požadují, aby řízení podléhala zákonu o zadávání veřejných zakázek a byla průhledná. Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství včera na svém sněmu odsoudila postup Lesů při výběrových řízeních. Na podnik si bude asociace stěžovat jeho dozorčí radě. S výsledky analýzy seznámí i Úřad na ochranu hospodářské soutěže a Nejvyšší kontrolní úřad.

Smlouvy na některé lesnické práce vyhrály firmy, které prodávají podniku svou práci dráž než jiné. Asociace se ptá, proč. Největší lesnická firma v zemi CE WOOD podá do konce tohoto týdne na Lesy ČR žalobu. Její majitel Ivan Doubrava uvedl: "Jediným lékem na průhlednost výběrových řízení v LČR je zákon o zadávání veřejných zakázek."

Mluvčí Lesů Lubomír Šálek však tvrdí, že proti výsledkům řízení neexistuje odvolání. To by se změnilo, kdyby je i Lesy provedly podle zákona o veřejných zakázkách, který platí od 1. května 2004. Díky němu je možné se proti výsledkům odvolat.

"Dříve hrála hlavní roli v rozhodování cena a byl tudíž malý prostor pro subjektivní hodnocení. Dnes se ceně přikládá váha jen 45 procent," upozornil také Doubrava.

Na některých jednotkách nyní u Lesů zvítězila podle podkladů asociace například firma Lesy Hluboká, která nabídla dražší práce než jiní uchazeči. Roztrpčeni jsou pracovníci Lázeňských lesů, s. r. o., v Mariánských Lázních. Jejím majitelem je město. Tu porazil živnostník, který podle údajů asociace nemá ani certifikaci. Nemá ji ani další vítězná firma HOLZ CZ.

MARIE VAŠÍČKOVÁ
www.mojenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí