zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koncentrace oxidu uhličitého je rekordní

04.04.2005
Ovzduší
Koncentrace oxidu uhličitého je rekordní
Úroveň oxidu uhličitého, jednoho z tzv. skleníkových plynů, které podle většiny vědců přispívají ke změnám klimatu, je v atmosféře rekordně vysoká. Informoval o tom tým amerických vědců, který je podle stanice BBC považován za jeden z nejspolehlivějších ve výzkumu podnebí.
Vzestup koncentrace oxidu uhličitého v minulém roce je menší než v předešlých dvou letech. Avšak přetrvává vzestupný trend. Ten experti zaznamenávají každoročně od konce 50. let, kdy zahájili měření u sopky Mauno Loa na Havajských ostrovech. Údaje shromáždila Laboratoř pro monitorování a diagnostiku klimatu, které je součástí americké vládní Národní oceánské a atmosférické správy.
"Nejpozoruhodnější věcí na těchto údajích je, že vzestup v úrovni oxidu uhličitého registrujeme každý rok od roku 1958," prohlásil vedoucí badatelského týmu Pieter Tans. Jeho výzkumná stanice leží v nadmořské výšce 3500 metrů a lze ji považovat za jedno z nejefektnějších a nejodlehlejších vědeckých stanovišť. Ti, kdo je chtějí navštívit, musí překonat tropické horko a vlhkost havajského pobřeží a vystoupat k ní po úzké silnici, která se vine pustými poli ztuhlé lávy.
Řídký tichomořský vzduch je ideální pro pro tento druh výzkumu, protože poblíž není žádný zjevný zdroj znečištění, jako je těžký průmysl či přírodní "výlevka" jako les, který by pohlcoval oxid uhličitý. Z tohoto důvodu jsou data z Mauna Loy odborníky považovány za měřítko, s nímž jsou srovnávány atmosférické údaje. Jedním z významných zjištění havajské laboratoře je to, že roste i roční tempo, jímž vzrůstá koncentrace oxidu uhličitého Tempo růstu v uplynulém desetiletí je přibližně dvakrát rychlejší než tempo růstu v 60. letech, uvedl šéf vědeckého týmu Tans.
Odchylky v ročním tempu růstu mezi jednotlivými roky lze vysvětlit přírodními činiteli, například tempem, jakým rostliny a oceány oxid uhličitý vstřebávají. Tans a jeho kolegové jsou ale přesvědčeni, že stálý vzestup je možno připisovat emisím tohoto plynu, za které je odpovědný člověk.
"Ačkoli příspěvek lidí neroste dramaticky, vlastně je ustálený, sčítá se. Jde o kumulativní vzestup," řekl ředitel havajské laboratoře David Hoffman.
Nejnovější údaje dokládají velikost úkolů, před nimiž lidé stojí v roce, v němž v platnost vstoupil Kjótský protokol, jehož cílem je omezovat emise skleníkových plynů, poznamenala stanice BBC. Růst jejich koncentrace podle vědců způsobuje oteplování Země. Průměrná celosvětová teplota ve 20. století stoupla o zhruba 0,6 stupně Celsia.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí