zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Centroprojekt využívá růstu poptávky v Brazílii

04.04.2005
Voda
Centroprojekt využívá růstu poptávky v Brazílii
Exotická akvizice se vydařila zlínskému Centroprojektu. Před čtyřmi lety převzal za několik miliónů korun zakázky, zařízení a část zaměstnanců jedné brazilské inženýrsko-dodavatelské firmy. Nová společnost Centroprojekt do Brasil od té doby zdvojnásobila tržby na loňských 50 miliónů brazilských realů (asi 430 miliónů korun) a přibrala další pracovníky.
"Pro nás to je strategická záležitost. Jde o obrovský trh se 180 milióny obyvatel, kde je ochrana životního prostředí mnohem více zanedbaná než u nás," řekl ředitel Centroprojektu Vladimír Kudela. Brazilská dceřiná společnost se totiž zabývá dodávkami úpraven vody a čistíren odpadních vod zejména pro papírenský a ocelářský průmysl. Ten nyní zvyšuje export, rozšiřuje kapacity a potřebuje nové čistírny.
Zlínská firma má naopak zkušenosti se stavbami městských čistíren a předává tak své znalosti brazilským kolegům. "Chceme využít poptávky tamních měst. Proto také zisk zatím necháváme ve firmě a zvyšujeme o něj vlastní kapitál, aby mohla vstupovat i do velkých městských tendrů," poznamenal Kudela.
Brazilská společnost, která dnes patří mezi přední v zemi, se již rozhlíží i v zahraničí a získala zakázku v přepočtu za 80 miliónů korun na projekt čistírny pro papírenský závod v Chile. V Česku Centroprojekt loni utržil kolem 350 miliónů korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí