zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Frýdlant má nový památný strom - buk s limbou

04.04.2005
Příroda
Frýdlant má nový památný strom - buk s limbou
Frýdlant - Vzrostlý buk u budovy vodojemu ve Strmé ulici ve Frýdlantě je výraznou lokální dominantou s vysokou estetickou hodnotou, ve vegetačním období je nápadný červeným zbarvením olistění. Městský úřad Frýdlant, odbor stavebního úřadu a životního prostředí, vyhlásil v březnu 2005 buk za památný strom podle zákona o ochraně přírody a krajiny. "Jeho vysazení lze datovat okolo roku 1904, kdy byl postaven vodojem i náhon. Kmen je přímý, svalcovitý, jeho obvod měřený ve výšce 1,3 m nad zemí činí 422 cm. Koruna nasazená ve výšce cca 1,5 m je kompaktní, ze směru od silnice asymetrická vlivem odstranění větví v rámci údržby elektrického vedení. Poměrně spletitou korunu tvoří pět kosterních větví. Ve spodní části koruny se v minulosti ulomila jedna větev, po níž zůstal uhnívající pahýl," popisuje přírodní památku Šárka Mazánková z OSUZP odd. životního prostředí MěÚ Frýdlant. "Jedná se o krajinnou dominantu nadprůměrného vzrůstu a věku. Do koruny vrůstá z jižní strany mladší exemplář borovice limby (Pinus cembra). Jelikož se jedná o dendrologickou zajímavost, nebude limba z průmětu koruny buku odstraněna. Ve střední Evropě se tento druh borovice vyskytuje pouze v Karpatech a Alpách. Pozoruhodné je, že semena této borovice, známá též pod označením "limbové oříšky", jsou jedlá," doplnila.
Zároveň město vymezilo ochranné pásmo ve tvaru kruhové úseče o poloměru deseti metrů se středem v ose kmene památného stromu (na severu a severovýchodě je ohraničeno levou břehovou čarou náhonu). V tomto pásmu není dovolena žádná pro památný strom škodlivá činnost, například výstavba, terénní úpravy, odvodňování, chemizace, výkopy. Kolemjdoucí upozorní na význačnost tohoto stromu i smaltovaná tabule s malým státním znakem.
"Nový památný strom bude na podzim tohoto roku ošetřen odbornou arboristickou firmou. Bude proveden bezpečnostní řez, stabilizační řez a zakrácení větví v pásmu elektrického vedení a proti rozlomení koruny se založí preventivní vazba. Finanční prostředky na ošetření památného stromu se město Frýdlant pokusí získat z dotací Ministerstva životního prostředí ČR," podotkla Šárka Mazánková.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí