zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po ulici běhal kulový blesk

06.04.2005
Havárie
Po ulici běhal kulový blesk

Plzeň - Velké škody na elektrospotřebičích po celém městě způsobil minulé úterý odpoledne kulový blesk v Kašperských Horách na Klatovsku. Blesk udeřil do věže kostela, ohnivá koule pak sjela po zdi na zem a valila se ulicemi. Píšou to dnes Deníky Bohemia a Mladá fronta Dnes. Přestože blesk udeřil v centru města, zřejmě přepětí v síti poškodilo obyvatelům elektrospotřebiče v celém městě. "Zahlédl jsem ji oknem, to měla ještě asi metr v průměru. Byl to záblesk jako od atomovky, 20 vteřin jsem nic neviděl," popsal deníku ohnivou kouli jeden z místních obyvatel.

Blesk po sobě nechal u zdi kostela asi deseticentimetrový kráter, oslnivá koule se pak podle svědků rozdělila na několik částí, které se vydaly různými směry.

"Jedna velkou rychlostí narazila do výlohy Muzea Šumavy a rozbila ji. "Zcela zničila zabezpečovací zařízení i telefonní ústřednu," uvedl historik muzea Vladimír Horpeniak.
Výboj poškodil také techniku na radnici, blesk poničil podle starostky Věry Balounové několik počítačů. Rozbité televize, faxy, pokladny v obchodech, telefony, mikrovlnné trouby a další přístroje zjišťovali lidé po celém městě. Ohnivé koule podle Deníků Bohemia potrhaly i vodovodní řady.
"Kulový blesk je neprobádaný jev. Dodneška stále přesně nevíme, jak vzniká, a právě proto se nedá předpovídat, kde udeří," cituje MfD Jana Sulana z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni. Úder blesku v úterý v Kašperských Horách doprovázela bouře s krupobitím.

Zdroj: Blesk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí