zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šumavští lesníci vypátrali stádo losů

08.04.2005
Příroda
Šumavští lesníci vypátrali stádo losů
Správci šumavského národního parku již vědí, kde se zdržuje skupina zhruba 20 losů. Jednoho z nich chtějí vědci označit speciálním obojkem s vysílačkou za 150.000 korun, kterou budou monitorovat jeho pochyb a chování. "Víme už přesně, v jakých místech se los určený k telemetrii pohybuje i kde spí," řekl Lidovým novinám mluvčí Správy Národního parku Šumava Radovan Holub.

Nejpozději do dvou týdnů chystají zoologové loveckou operaci, během níž zvíře uspí. Na místě jim bude asistovat i veterinář. "Uspání musíme provést tak, aby los před tím vůbec člověka nespatřil, a netrpěl tedy žádným stresem," řekl Holub. Malé losí stádo objevil šumavský lesník Pavel Houška. Získá peněžní odměnu, kterou pro úspěšného stopaře vypsal ředitel Národního parku Šumava, píší dnešní Lidové noviny a karlovarská příloha Mladé fronty Dnes. Po vystopování losa se před ochranáři objevil další nečekaný problém. Po zprávách o zahájení telemetrického sledování zvěře se parku ozval Český telekomunikační úřad. Správu parku upozornil, že i na vysílací zařízení v obojcích musí mít provozovatel licenci. Šumavští ochranáři proto údajně vyčkají se spuštěním vysílaček do doby, než se jim podaří licenci získat.

Obojky už začali správci Šumavy označovat i některé jeleny. Vědci chtějí zjistit, jak se jeleni chovají v místech, kde žije jejich přirozený predátor - rys. Odchyt losa je však podle nich daleko složitější. "Los je velmi plaché a obezřetné zvíře, které se pohybuje jenom v noci a nenechá se zmást lákadly nastraženými lidmi," uvedl ředitel správy šumavského parku Alois Pavlíčko.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí