zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody dávají šanci jilmům

08.04.2005
Příroda
Ochránci přírody dávají šanci jilmům

Liberec - Na letošní rok se chystá masivní akce výsadby ohroženého jilmu, do které se mohou zapojit školy, spolky i jednotlivci.

"V minulosti na našem území jilm z pětadevadesáti procent vymřel v důsledku zhoubné houbovité nemoci grafiózy. Náš spolek sbírá semínka z těch, které přežily a pěstuje z nich geneticky odolné sazenice pro volnou výsadbu," uvedl odborný pracovník Společnosti přátel přírody Jiří Antl.

Od minulého týdne jsou do akce "Šance pro jilmy" zapojeny také základní a střední školy v libereckém regionu.

"V loňském roce s námi spolupracovalo dvacet škol a letos očekáváme ještě větší účast. Zájemcům poskytneme zdarma sazenice jilmů a nezbytné informace nutné k jejich pěstování. Kam si strom zasadí, to už je na nich," dodal Jiří Antl.

Během dvou minulých let vysadila Společnost přátel přírody 1 858 jilmů, letos to bude nejméně 1 000. Vypadá to, že snaha dostat tento nádherný strom zpět do naší přírody tak snad bude korunována úspěchem.

Nejen jilm, ale rovněž jedle je strom, jehož výsadba bude v následujících dnech spojená s účastí veřejnosti. Na 23. duben připravila nezisková ekologická organizace Společnost přátel přírody další zajímavou akci, kdy mohou rodiny s dětmi a přáteli vysadit jedličku do libereckých městských lesů.

"Sraz bude v deset hodin v Lidových sadech na konečné tramvaje. Společně se vypravíme na nedaleké místo, kde stromy vysadíme. Dobré bude, pokud si zájemci s sebou vezmou vlastní rýč nebo lopatku," informoval Josef Bém, tiskový mluvčí společnosti. Práce se zúčastní i kroužek mentálně postižených dětí a lidé, kteří si zakoupili jedličku jako vánoční stromeček v květináči.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí