zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrníky v Petrovicích mají zelenou

11.04.2005
Obecné
Větrníky v Petrovicích mají zelenou
Razantní nárůst výstavby větrných elektráren, z nichž tři vyrostou v nejbližší době i v Petrovicích, posvětili senátoři.
Podle včerejší informace náměstka ministra životního prostředí Petra Petržílka norma souvisí s požadavkem Evropské unie, která vyžaduje vyrábět do roku 2010 z obnovitelných zdrojů, tedy v malých vodních elektrárnách, spalovnách na biomasu a větrných elektrárnách, osm procent veškeré elektřiny. Zatím jsou to asi dvě procenta. "Schválením zákona Česko získá na tyto investice prostředky v řádu desítek miliard korun. Nejde vlastně o dotace, ale narovnání tržního prostředí," zdůraznil náměstek ministra životního prostředí.
Petrovický starosta Zdeněk Kutina při návštěvě Petra Petržílka v obci, kdy ho seznámil s projektem výstavby elektráren, řekl, že zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie garantuje provozovatelům malých elektráren odběr elektřiny za pevné výkupní ceny po dobu 15 let. "Jedna ze tří stometrových elektráren s průměrem vrtule asi sedmdesát metrů vyroste ještě letos. Každá z nich bude mít výkon 2 megawatty. Projekt již má stavební povolení," řekla starosta Petrovic. Vrtule budou stát sto padesát metrů od silnice před obcí a asi pět set metrů od nejbližšího domu.
Zákon tak vítá i chabařovická radnice, která chce letos začít výstavbu spalovny biomasy, která bude zásobovat teplem podle starosty Jiřího Záhoříka místní část města Roudníky.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí