zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj vyhověl námitkám ekologů

11.04.2005
Obecné
Kraj vyhověl námitkám ekologů
Krajský úřad Libereckého kraje vyhověl námitkám ekologů a zamítl žádost Povodí Ohře o vydání závazného stanoviska k zásahu do koryta řeky Ploučnice. Změnil tím původní rozhodnutí českolipského městského úřadu z loňského října, proti němuž se odvolalo českolipské Hnutí Duha a regionální pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život.
"Hlavním důvodem, proč krajský úřad našemu odvolání vyhověl, je fakt, že dolní tok Ploučnice, jehož se měl zásah týkat, je nejnověji zařazen do seznamu evropsky významných lokalit, které jsou zvláště chráněné," uvádí Pavlína Lomičová z Hnutí Duha. Právě kvůli tomu musí být každý zásah, který by mohl ohrozit zájmy ochrany přírody, pečlivěji a podrobněji zvažován. Dolní Ploučnice je navržena jako chráněné území mimo jiné pro lososa atlantského, vydru říční a další druhy živočichů a rostlin.
Krajský úřad zdůraznil, že svým rozhodnutím nezakázal jakékoliv zásahy do dolní Ploučnice. Pokud však Povodí Ohře projekt opakovaně podá, musí nechat zpracovat komplexní posouzení vlivu na životní prostředí (tzv. EIA), jak to u zvlášť chráněných území požaduje zákon. Až podle výsledku EIA bude možno o případném zásahu rozhodnout.
"Městský úřad se bude k tomuto záměru znovu vyjadřovat až poté, kdy budou známé výsledky EIA," poznamenala vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Růžena Konvalinová. Připomeňme, že plánované úpravy mají vrátit koryto Ploučnice do stavu z roku 1912, kdy byla provedena první regulace. "Úpravy řeší ochranu před jednoletou vodou a nedotknou se meandrů. Plánujeme prohrábky sedimentů a úpravy břehů přírodním materiálem," řekl tiskový mluvčí Povodí Ohře Václav Svejkovský.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí