zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistírna vod ochrání ptáky a rostliny

11.04.2005
Voda
Čistírna vod ochrání ptáky a rostliny
Slup/ Strachotice O velkém štěstí se hovoří ve Slupi a Strachoticích. Obě obce totiž získaly pětaosmdesátiprocentní dotaci na úhradu výstavby tlakové kanalizace v délce zhruba dvaceti dvou kilometrů a společnou mechanicko- biologickou čistírnu odpadních vod. " Je to proto, že do vody mlýnského náhonu, který protéká oběma obcemi a ústí do řeky Dyje, se dostává splašková voda, která nakonec doputuje do Novomlýnských nádrží. Tato lokalita je sídlem mnoha druhů ohrožených ptáků, v okolí naší obce jsou Jaroslavické rybníky vyhlášené jako chráněná ptačí oblast, nedaleko je Ječmeniště s mandloňovou strání a vzácnými stepními rostlinami. Na tak vysokou dotaci jsme dosáhli jen díky příspěvkům z evropských fondů a Státního fondu životního prostředí," informuje starosta Slupi František Jeleček. " Někdo své jímky vyváží, někdo splaškové vody vypouští přímo do strouhy, často v noci, a to není dobré pro člověka ani pro přírodu," konstatuje senior Lubomír Srnec ze Slupi.
Pracovníci firmy, která zvítězila ve výběrovém řízení, už položili do země osm set metrů potrubí mezi Strachoticemi a Slupí, nyní pokračují ve Strachoticích. " Lidem možná bude nepříjemná několikadenní uzavírka místních komunikací v obci nebo přemístění autobusové zastávky, ale se stavbou souhlasí a v podstatě nemají nic proti tomu, že čistírna bude stát za obcí," sděluje starostka Strachotic Eva Vaculová.
" Myslím, že deset tisíc, které má složit každý, kdo bydlí v rodinném domku, není tak moc, když vezmete v úvahu, že se už jen napojíte na vybudovanou jímku u každého domu, která bude mít své čerpadlo a spínač," domnívá se Jana Samková ze Slupi. " Rozhodli jsme se pro levnější a pro rovinatý terén vhodnější tlakový kanalizační systém. Jeho výhodou je, že lidé budou platit podle skutečného objemu odpadních vod, které každá domácnost vyprodukuje. Částka deset tisíc je paušální poplatek za kanalizaci pro každý rodinný dům v obci. Ve Slupi mají lidé velký zájem o napojení na budovaný kanalizační řad, je to osmdesát procent nemovitostí," přibližuje F. Jeleček. Stavbaře nyní čeká kladení potrubí v obou obcích a stavba budovy čistírny, s tím, že od října příštího roku začne celý systém pracovat ve zkušebním provozu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí