zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové: Policie pochybila

13.04.2005
Obecné
Ekologové: Policie pochybila
Most - Ústecký krajský soud zrušil dvě rozhodnutí mosteckého policejního ředitelství, jimiž zamítlo žádost o informace ohledně vyšetřování neuskutečněného referenda v Havrani u Mostu. Soud tak uznal žalobu Ekologického právního servisu (EPS) a policii nařídil, aby se žádostí ekologů znovu zabývala. V hlasování měli obyvatelé Havraně rozhodnout o podobě územního plánu obce a vyjádřit postoj k mexické firmě Nemak, informoval včera Jiří Nezhyba z EPS.
Ekologové policii požádali o informace z průběhu vyšetřování před rokem.
"Okresní ředitelství v Mostě však na žádost vůbec nezareagovalo, což se posuzuje jako nevyhovění. Ani nadřízený orgán, ústecká krajská policejní správa, tento postup nenapravil a požadované informace rovněž nezpřístupnil. Soud proto nařídil, že se policejní orgány musejí žádostí ekologů zabývat znovu,"
řekl Miroslav Formánek z ústeckého krajského soudu.
Žádost části občanů Havraně o vyhlášení referenda zamítl před třemi lety tehdejší starosta obce Josef Majerčin (KSČM), jeho rozhodnutí později schválili i nově zvolení zastupitelé. Iniciátorem všelidového hlasování byla rodina místního sedláka Jana Rajtera, která proti rozhodnutí zastupitelů podala ústavní stížnost. Rodině se nelíbí, že u Havraně, údajně na úrodné půdě, vzniká průmyslová zóna Joseph.
Ekologové nedávno docílili i toho, že ústecký krajský soud bude muset znovu rozhodovat o žalobách, které v souvislosti s investicí Nemaku podalo EPS. Ústecký soud už dříve žaloby zamítl, Nejvyšší správní soud ale tato rozhodnutí zrušil.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí