zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchod s emisemi – Komise dala vládě lekci

14.04.2005
Ovzduší
Obchod s emisemi – Komise dala vládě lekci

Evropská komise dala českým ministrům vážnou lekci, když razantně seškrtala vládní plán pro obchodování s emisemi oxidu uhličitého – tak ekologické organizace komentovaly dnešní bruselské rozhodnutí.

 

Schválených 97,6 milionu tun je méně, než kolik vládě loni v září navrhoval ministr životního prostředí. Komise potvrdila, že také jeho plán – nejen cifry prosazované Svazem průmyslu a dopravy – byl přehnaný.

 

Přesto souhlasila se růstem znečištění oproti dnešnímu stavu téměř o desetinu. Zvýší se o množství odpovídající kompletním emisím celého Lotyšska. Česká republika nakonec svému průmyslu povolí druhé největší exhalace v přepočtu na obyvatele ze všech států EU.

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„V každém případě je to vážná lekce pro české ministry. Komise sice hodně ustoupila velkým znečišťovatelům a nakonec dovolí znečištění, které už tak patří k nejhorším v Evropě, namísto snížení ještě zvýšit. Nicméně je to daleko lepší než původní vládní plán – i ministr Ambrozek navrhoval ještě větší exhalace, než Komise schválila.“

 

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Evropská komise prohlédla kouzlení MPO a průmyslníků s čísly a stanovila českým znečišťovatelům limit, který se již alespoň blíží realitě. Podobně zakročila i v dalších státech bývalého východního bloku: v Polsku, Estonsku či Slovensku. Ty stejně jako naše vláda plánovaly, že na špinavém dědictví minulého režimu vydělají, a přišly do Bruselu s nesmyslnými požadavky. Ostatně, jak moc schválené desetiprocentní navýšení kvót odpovídá skutečným potřebám podniků, se brzo ukáže.“

 

Kontakt:            

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759,
email: vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Klára Sutlovičová, CDE, telefon 777 849 113, 274 822 150, email cde@ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí