zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj dal PCB zelenou, Arnika se odvolala

14.04.2005
Ovzduší
Odpady
Chemické látky
Kraj dal PCB zelenou, Arnika se odvolala

LYSÁ NAD LABEM - Krajský úřad Středočeského kraje vydal dne 17. března 2005 spalovně nebezpečného odpadu v Lysé nad Labem souhlas s doplňkem jejího provozního řádu, který jí má umožnit zkoušku pálení odpadu s polychlorovanými bifenyly (dále jen PCB). Samotnou 72-hodinou zkoušku pálení odpadů s PCB kraj povolil již v červenci loňského roku. Arnika se proti oběma rozhodnutím odvolala.

Souhlas kraje je v rozporu se stanoviskem bývalého Okresního úřadu Nymburk, který při posuzování projektu spalovny (v procesu EIA) pálení PCB vyloučil. Podle krajského úřadu bude nyní muset Ministerstvo životního prostředí o tomto stanovisku znovu rozhodnout.

"Přestože krajský úřad v doplňku provozního řádu respektoval většinu našich připomínek, nerozhodl, zda lokalita Lysé nad Labem je pro pálení PCB vhodná. Proto jsme se odvolali. Svoje připomínky bychom uplatňovali již při rozhodování o zkoušce v loňském roce. Nebyli jsme ale o něm informováni", řekl Ing. Milan Havel ze sdružení Arnika.

Výsledky rozborů drůbeže a ryb ukazují, že okolí spalovny je již příliš zatížené, než aby zde vznikl další možný zdroj kontaminace PCB. Ty nevznikají jenom při spalování odpadů, ale uvolňují se i při manipulaci s nimi. Proto jsou jejich největší hodnoty naměřeny v létě, kdy se nejvíce vypařují z půdy. Výsledky měření lze nalézt na internetu zde.

Zdroj: Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí