zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontroly mělnických úředníků prohřešky neodhalily

15.04.2005
Ovzduší
Kontroly mělnických úředníků prohřešky neodhalily
Za deset let dostalo příspěvek na ekologické vytápení asi dvě stě lidí. Z některých komínů jde ale stále dým.

PETRA ŠPITÁLSKÁ,BARBORA ZEMANOVÁ

Mělník - Podezření úředníků, že lidé, kterým město přispělo na ekologické vytápění, topí opět uhlím, naftou nebo oleji, se zatím nepotvrdilo.

"Během topné sezony jsme zkontrolovali asi patnáct lidí, nedostatky jsme ale neodhalili. Všichni splnili podmínky příspěvku," uvedl vedoucí odboru životního prostředí mělnické radnice Ctirad Mikeš. Kontroly však mají pokračovat i v příští topné sezoně. Příspěvek na změnu topného systému pět tisíc korun dostalo v posledních deseti letech asi 200 lidí.

"Je jisté, že se někteří z nich vrátili k původním pevným nebo tekutým palivům, z komínů jde v zimě typický dým," vysvětlil Mikeš. Odhalený topič, který si vzal od města příspěvek, ale uhlí, nafty nebo olejů se nevzdal, by peníze musel vrátit. Každý případ by však posoudili radní.

"Je to citlivá otázka, mnoho lidí v minulosti přešlo na ekologické vytápění, ceny ale od té doby stouply," poznamenal Mikeš a doplnil, že pokud například další člen společné domácnosti zemřel, změnily se jejich ekonomické možnosti. Kontroly v poslední topné sezoně se přitom zaměřily právě na skupinu seniorů. Lokální topeniště se stále silně podílejí na znečišťování životního prostředí. Obyvatelé některých mělnických čtvrtí však zatím mají možnost topit ekologicky pouze elektřinou. Od té je většinou odrazuje vysoká cena. Na plyn ani horkovod se napojit nemohou, protože k jejich domům nevedou.

"Jde zejména o části starých Rousovic, Mlazic, Blat nebo Vehlovic. V některých zimních dnech je tam nedýchatelno," řekl šéf mělnického odboru životního prostředí. Podobné potíže přetrvávají i na venkově. Například ve Klích majitel jednoho rodinného domu v zimě halí obec do šedé mlhy.

"Majitele domku už jsme na to upozornili, naši výzvu ale nerespektoval, a tak se to bude muset řešit ve správním řízení jako přestupek. Je to obtěžování nad míru přípustnou," uvedl kelský starosta Martin Kurc. Příspěvky na ekologické vytápění radnice občanům nedává.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí