zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jako předzvěst svátku Země města uklízejí svět

18.04.2005
Obecné
Jako předzvěst svátku Země města uklízejí svět

Clean up the world! (Ukliďme svět!), tak se jmenuje mezinárodní kampaň, která si dává za cíl zvyšovat ekologické povědomí dětí i dospělých a podporovat výchovu k minimalizaci odpadů. Jako předzvěst blížící se kampaně Den Země (22. 4.) začaly svět uklízet děti ze Zdravého města Chrudimi a dalších Zdravých měst.

Clean Up the World! (Ukliďme svět!) je mezinárodní kampaň, v jejímž rámci organizují skupiny dobrovolníků na celém světě likvidaci černých skládek, úklid parků, cest, břehů řek a potoků, chráněných území apod. Školní „mikrosvět“ a jeho okolí uklízejí v týdnu od 11. 4. do 17. 4. děti a studenti z chrudimských mateřských, základních a středních škol i děti ze speciální školy a dětského domova. „Kampaň Ukliďme svět! pořádáme každý rok. Loni se zapojilo 1150 dětí ze 14 škol. Podle odhadu bude počet účastníků i letos podobný,“ míní Ing. Milan Marenčák, zástupce Ekocentra Českého svazu ochránců přírody Zelený dům, organizace, která v Chrudimi kampaň organizuje. Radnice Zdravého města už akci podpořila oslovováním škol a komunikací s nimi, bude-li třeba podpoří ji také finančně. Akce Ukliďme svět! se v Chrudimi koná v rámci oslav blížícího se Dne Země (22. 4.).

Tak jako Chrudim podporují Den Země každoročně také další členové Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM), letos se jich přihlásilo zatím celkem dvaadvacet. V rámci svátku Země připravují radnice Zdravých měst a obcí společně se svými partnery řadu akcí s ekologickou tématikou, „úklid světa“ je jednou z nich.

Čištění potoka a úklid přilehlého okolí lesoparku Dubina za účelem záchrany raka říčního plánují na úterý 19. 4. Nadační fond Zdravé Město Karviná a Stanice mladých přírodovědců. V rámci Dne Země proběhne tato akce již posedmé. Jak uvedl tvůrce projektu na záchranu raka říčního Modrá voda RAK I Josef Adámek z Nadačního fondu Zdravé Město Karviná, jarního úklidu se každoročně účastní kolem 150 žáků a studentů místních škol, skauti a další lidé, kterým osud raků není lhostejný. „Dosud jsme v rámci projektu kromě pravidelného čištění potoka provedli také plůtkování 800 m břehů tak, aby dno potoka nezanášela půda z okolích polí,“ doplňuje Josef Adámek.

Příloha: Vznik kampaně Clean up the world!

Kontakt pro další informace:               

Spiralis, o. s.
M. Židlická
Tel: 776 578 069, 222 251 619
Email: zidlickam@spiralis-os.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí