zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sesuv půdy v Kyrgyzstánu v oblasti úložišť jaderného odpadu

18.04.2005
Odpady
Havárie
Sesuv půdy v Kyrgyzstánu v oblasti úložišť jaderného odpadu
BIŠKEK - K mohutnému sesuvu asi 300.000 krychlových metrů půdy došlo v oblasti skladišť jaderných odpadů u kyrgyzského města Majlu-Suu. Ochránci životního prostředí se podle agentury ITAR-TASS domnívají, že hrozí nebezpečí ekologické katastrofy nejen Kyrgyzstánu, ale celému středoasijskému regionu.

Týmy ministerstev pro životní prostředí a pro mimořádné situace se prozatím obávají přiblížit se k místu živelní pohromy, protože hrozí další sesuv, informoval tiskový mluvčí ministerstva pro mimořádné situace Emil Achmatov.

Podle Achmatova zahradila masa zeminy horskou řeku a voda se rozlila na území závodu na zpracování radioaktivních odpadů. Podnik v současné době nepracuje, situaci však vyhrocuje fakt, že v bezprostřední blízkosti Majlu-Suu a místa sesuvu se nachází více než dvě desítky úložišť odpadu výroby uranu. Kvůli nedostatku peněz v kyrgyzském státním rozpočtu se na těchto úložištích od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 neprováděly žádné úpravy.

Ekologové se obávají, že poškození jednoho ze skladišť odpadů u Majlu-Suu hrozí přerůst v ekologickou katastrofu nejen pro Kyrgyzstán, ale i pro celý středoasijský region.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí