zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové informace o alergii lze získat na internetové stránce

18.04.2005
Obecné
Nové informace o alergii lze získat na internetové stránce
Alergici a zejména rodiče dětí s atopickým ekzémem mohou získat informace o tom, jak žít s tímto onemocněním a jaké jsou novinky v jeho léčbě, na internetové adrese www.ekzem.cz. "Zájemci mohou položit také konkrétní dotazy, které jim zodpovědí odborníci z Centra léčby ekzému," říká přednosta dermatovenerologické kliniky vinohradské fakultní nemocnice profesor Petr Arenberger.
Atopický ekzém je silně svědivé kožní onemocnění, které je dlouhodobé, nebo se vrací. Jde o neinfekční a zánětlivou chorobu, pro kterou je typická proměnlivost vzhledu i průběhu. Imunitní systém člověka s atopickým ekzémem funguje jinak než systém zdravých lidí. Existují i kontaktní ekzémy, kde imunitní systém reaguje na konkrétní látku.
Atopický ekzém je vrozený. Projeví se většinou již v kojeneckém nebo dětském věku. Zlepšení lze očekávat kolem třetího roku věku, někdy však v této době nastane i zhoršení. Další zlom může nastat v době puberty.
Alergických onemocnění přibývá. Příčiny tohoto trendu nejsou zcela známy. Kupodivu děti z center velkých měst, kde je vyšší znečištění ovzduší, jimi trpí méně. Více alergiků je na okraji měst, kde jsou zaplevelené plochy. V současnosti trpí alergií na některou látku více než pětina dětí. Atopický ekzém má osm až deset procent dětí.
Dermatologové mají k dispozici moderní léky, které nemají nežádoucí účinky jako dosavadní přípravky s kortikoidy. Jsou to však dražší přípravky a lékařům se přitom nezvýšil limit určující, za kolik peněz mohou v jednom čtvrtletí předepsat léky.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí