zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V pátek Země oslaví svůj svátek a Zdravá města, obce a regiony budou slavit s ní

21.04.2005
Obecné
V pátek Země oslaví svůj svátek a Zdravá města, obce a regiony budou slavit s ní
Svůj svátek oslaví Země 22. 4. v historii už po pětatřicáté.

Po osmé s ní budou slavit také členové Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM). Dosud se k podpoře celosvětové kampaně přihlásilo celkem šestadvacet radnic Zdravých měst a obcí, což je o čtyři víc než loni. Jejich obyvatelé se mohou těšit na množství akcí se společným jmenovatelem ekologie a životní prostředí – od vysazování stromků a úklidu města přes přednášky, besedy a fotografické výstavy až po soutěže a hry pro děti i dospělé. 

Historicky první kampaň pod názvem Den Země (Earth Day) se konala 22. 4. 1970 v USA. Její organizátoři tehdy požadovali využívání obnovitelných zdrojů energie, recyklování materiálů a odpadů, odstranění chemikálií, které ničí ozónovou vrstvu Země atd. Kampaň měla za cíl prosadit otázku ochrany životního prostředí do politické diskuse a podpořit veřejný zájem o tuto proble-matiku. Iniciátorem byl senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson. Kampaně se zúčastnilo 20 mil. občanů USA. V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. Na celém světě se v tento den konají pochody, soutěže, koncerty, festivaly, ekotrhy, úklidové akce a jiné aktivity. Letošní motto kampaně zní: Chraňme naše děti a naši budoucnost (Protect Our Children and Our Future).

Od roku 1998 mezinárodní kampaň Den Země podporují také členové NSZM (města, obce a regiony) spolu se svými partnery (např. neziskové organizace, školy apod.).  Oslavy svátku životního prostředí se obyčejně neomezují pouze na jediný den, ale trvají téměř celý měsíc. Například v Chrudimi už začátkem dubna odstartovali 8. ročník soutěže dětských kolektivů ve sběru hliníku Nakrmte Hliníkožrouta! Do soutěže, kterou pořádá Ekocentrum Českého svazu ochránců přírody Zelený dům s podporou Zdravého města, se zapojují převážně děti z chrudimských mateřských škol (loni 12 MŠ) a žáci škol základních (5). Letos budou výsledky vyhlášeny ve čtvrtek 21. 4. během oslav Dne Země na Resselově náměstí (od 10:00 hod). Loni děti nasbíraly 643 kg hliníku.

V některých Zdravých městech se pokusí o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. V Mladé Boleslavi v sobotu 23. 4. zkusí veřejnost poskládat nejdelšího hada z ruliček od toaletního papíru a mozaiku Země z víček od PET lahví (hřiště 6. základní školy od 9:30 do 14:00 hod). Akci v rámci projektu Zdravé město pořádá mladoboleslavská radnice ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. V Prostějově zase budou lidé ten den před radnicí skládat největší rohožku z víček od PET lahví. V minulých letech už v Prostějově z PET vršků postavili největší pyramidu a nejdelšího hada. Budou úspěšní i letos?  

Pravidelnou součástí svátku Země bývají úklidové akce. Čištění potoka a úklid přilehlého okolí lesoparku Dubina za účelem záchrany raka říčního na úterý 19. 4. plánují Nadační fond Zdravé Město Karviná a Stanice mladých přírodovědců. V rámci Dne Země proběhne tato akce již posedmé. Jak uvedl tvůrce projektu na záchranu raka říčního Modrá voda RAK I Josef Adámek z Nadačního fondu Zdravé Město Karviná, akce se každoročně účastní kolem 150 žáků a studentů místních škol, skauti a další lidé, kterým osud raků není lhostejný. Uklízet ale budou také obyvatelé dalších Zdravých měst - např. Hodonín (22. 4. - úklid slepého ramene řeky Moravy), Letovice (23. 4. – úklid břehů přehrady Křetínka), Litoměřice (18. 4. – likvidace černých skládek na území města) i Zdravých obcí – jihočeský Strašín a severomoravská obec Skotnice.

Pořádání akcí ke Dni Země podporuje také Brno – Zdravé město. „Připomínání tohoto svátku se v Brně nesoustřeďuje pouze na 22. duben, ale od začátku dubna probíhá jako dvouměsíční jarní kampaň. Různá sdružení, školy, školská zařízení, organizace a spolky tradičně připravují řadu akcí, které pomáhají zlepšovat životní prostředí ve městě a přispívají tak k vytváření Brna – Zdravého města. Město Brno pro obyvatele města připravilo brožuru s přehledem akcí Dne Země,“ uvedl Ing. Martin Vaněček z odboru životního prostředí Magistrátu města Brna. Zdravá planeta – zdravý člověk. V duchu tohoto hesla se bude odvíjet Jihomoravský Den Země na hradě Veveří, který na sobotu 23. 4. a neděli 24. 4.  připravila Lipka – Dům ekologické výchovy Brno společně s dalšími organizacemi. Pobavit a poučit by se měl každý. Organizátoři slibují například ukázky rukodělné činnosti, hry, ankety, přednášky a videoprojekce, tradiční řemesla, výstavy apod. Řeč bude o vodě v řece Svratce, o brněnském nádraží, o R43, o zdravém bydlení i potravinách, hipoterapii a dalších tématech. Návštěvníci si rovněž budou moci vyzkoušet tzv. stromolezení, žonglování, čínské cvičení, jógu apod. (23. 4. a 24. 4., hrad Veveří, od 10:00 do 17:00 hod). Vzhledem k tomu, že se akce v Brně nekoná poprvé, předpokládá se účast několika tisíc lidí. Protože se v letošním roce jedná o akci podporovanou Jihomoravským krajem, záštitu nad ní převzal hejtman, Ing. Stanislav Juránek, který se programu v sobotu osobně zúčastní. V neděli je očekávána návštěva primátora města Brna, PhDr. Richarda Svobody.

Tématem letošního ročníku Dne Země ve Zdravém městě Zlíně jsou Zvířata chovaná doma. „Téma se shoduje s tématem regionální soutěže ´Poznej a chraň´, kterou ve Zlíně pořádá Dům dětí a mládeže Astra ve spolupráci s  Ekoncentrem Čtyřlístek. Prostřednictvím této soutěže lektoři střediska ekologické výchovy zjišťují, jaké vědomosti a zkušenosti mají děti na Zlínsku s chováním domácích zvířat a snaží se jim poradit,“uvedl náměstek primátora MUDr. Vladimír Řihák, politik odpovědný za projekt Zdravé město. Celotýdenní kampaň ve Zlíně vyvrcholí v pátek 22. 4. bohatým programem na náměstí Míru (od 9:00 do 17:00 hod) a v parku u Knihovny F. Bartoše (od 9:00 hod), kde sdružení Atmosféra uspořádá závody, soutěže a hry. Od 17:00 hod bude program v parku pokračovat pod taktovkou Ekocentra Čtyřlístek akcí V rytmu bubnů – bubnování a žonglování. Poslední celodenní akcí letošního Dne Země ve Zlíně bude Den v ZOO Lešná (24. 4. od 9 do 17 hod). Připravena je dopolední jarní brigáda, Buzení jara, promítání přírodovědných filmů, soutěže a kvízy. Do ZOO za zábavou i poučením mohou v rámci oslav Dne Země zamířit také obyvatelé Zdravého města Hodonína (23. 4.). Zábavné odpoledne pro celou rodinu v areálu ZOO vypukne v 15:00 hod, předcházet mu bude Jarní chůze pro zdraví. Sraz účastníků vycházky je ve 13:00 hod u vchodu do ZOO, kde si zájemci budou moci nechat bezplatně otestovat svůj zdravotní stav měřením krevního tlaku apod. (zajistí: Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně a Zdravotní ústav Brno). 

Stěžejní programy v rámci Dne Země budou probíhat v pátek 22. 4. nejen ve Zlíně, ale také v dalších Zdravých městech – např. v Kuřimi, Litoměřicích, Moravské Třebové, Telči, Třebíči a ve Vsetíně, kde se účastníci už tradičně sejdou v Panské zahradě. Organizátoři vsetínské akce podle zkušeností z minulých ročníků předpokládají, že se programu v Panské zahradě zúčastní přibližně tři tisíce osob. Dopoledne bude určeno zejména školám a školským zařízením a odpoledne rodinám s dětmi a široké veřejnosti. „Po celý den budou v Panské zahradě probíhat soutěže a aktivity pro děti a mládež, chybět nebudou ani výstavy, informační a prezentační panely všech zúčastněných subjektů, připraven je také zelený jarmark a bohatý kulturní program,“ přiblížil Jaroslav Hlinský z domu dětí a mládeže Alcedo, který je partnerem Zdravého města a zároveň tradičním organizátorem oslav.

K podpoře kampaně se dosud přihlásily tito členové NSZM: 

Boskovice, Brno, České Budějovice, Chrudim, Hodonín, Karviná, Kopřivnice, Kroměříž, Kuřim, Letovice, Litoměřice, Litomyšl, Mladá Boleslav, Moravská Třebová, Orlová, Prostějov, obec Skotnice, obec Strašín, Telč, Třebíč, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Velké Meziříčí, Veselí nad Moravou, Vsetín a Zlín.  

Kompletní přehled programů ke Dni Země 2005 najdete na: www.nszm.cz/dze

Kontakt pro další informace:               

Spiralis, o. s.

Markéta Židlická

Tel: 776 578 069, 222 251 619

Email: zidlickam@spiralis-os.cz

Mezinárodní Projekt Zdravé město - v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Základním cílem této aktivity je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů praktickou realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.

Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) - asociace sdružující města, obce a regiony realizující mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM). PZM iniciovala Světová zdravotní organizace (WHO) v roce 1988. NSZM má dnes 56  členů, s regionálním vlivem na 1107 měst a obcí, ve kterých žije 2,3 milionu obyvatel (22% populace ČR). Více informací o NSZM ČR  naleznete na internetových stránkách www.nszm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí