zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kůrovcové nebezpečí trvá

20.04.2005
Les
Kůrovcové nebezpečí trvá

 Odbor životního prostředí Městského úřadu Třebíč upozorňuje, že se bohužel na Třebíčsku dosud nepodařilo odvrátit nebezpečí rozsáhlé kůrovcové kalamity. Nejvážnější je situace na některých lesních majetcích drobných vlastníků...

Početní stavy tzv. kalamitních druhů kůrovců na smrku (lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý), ale i na borovici (lýkožrout vrcholkový), jsou zde stále silně zvýšené. I přes zodpovědný přístup velké části vlastníků lesa je nezbytné zdůraznit, že systém ochrany proti kůrovcům je založen především na prevenci. Je nutné z lesa včas odstraňovat veškerou dřevní hmotu, v níž by se mohli kůrovci vyvíjet (zejména zlomy a vývraty) a včas vhodným způsobem asanovat dřevo již kůrovci napadené. Zejména soustavné vyhledávání stromů, u nichž se teprve začínají projevovat příznaky napadení podkorním hmyzem, je činnost poměrně náročná a zodpovědná. Je proto nezbytné, aby všichni vlastníci lesů postupovali podle pokynů svých odborných lesních hospodářů a využívali jejich odborných znalostí a praktických zkušeností.

     Pouze důsledná a zejména včasná realizace výše uvedených opatření povede k přerušení vývojového cyklu těchto hmyzích škůdců. Začátek jejich letové aktivity (jarní rojení) je možné v závislosti na nadmořské výšce a vývoji počasí očekávat již v těchto dnech, tzn. v poslední dubnové dekádě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí