zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistírna ušetří Sedlčanům miliony

20.04.2005
Voda
Čistírna ušetří Sedlčanům miliony

PŘÍBRAMSKO - Až dva miliony korun ušetří Sedlčany díky zprovoznění modernizované čistírny odpadních vod (ČOV).

Nebudou muset totiž už platit sankce za neplnění ekologických norem. Celková rekonstrukce přitom vyšla na více než 60 mil. Kč. Vylepšení brzy čekají i ČOV v Příbrami a Březnici.

Sedlčanskou čistírnu zkolaudoval odbor životního prostředí středočeského krajského úřadu. Tím se završil proces modernizace a intenzifikace, a samozřejmě i roční zkušební provoz, řekl tiskový mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. Podle slov místních lidí byla zpočátku řada problémů s kvalitou vody přitékající do ČOV z velkých průmyslových podniků. V současné době však již všechny parametry vyhovují.

Modernizace začala v lednu 2003 kvůli vysokému obsahu dusíkatých látek a fosforu, a také chybějící dešťové zdrži. V té se nyní zachycuje významná část vody znečištěné při srážkách ve městě. Předchozí špatný stav způsobil několik havárií spojených s úhynem ryb v potoce Masník, uvedl technolog odpadních vod Miroslav Richter.

Do čistírny přitéká 85 l/s odpadních vod, což činí témeř milion kubíků za rok. Asi 70 % pochází z veřejné sféry a 30 % z podniků. Chceme, aby kvalita vody vypouštěné do Masníku byla lepší než ta, která z Masníku přiteče, prohlásil Richter.

Podobné problémy s čistěním odpadních vod jako měly Sedlčany, mají i další města na Příbramsku. Např. v Březnici, kde funguje ČOV už přes deset let, technologie již není schopna splnit požadavky na čištění vody. Tento nedostatek musíme dohánět chemickou cestou. Tím rostou náklady o zhruba 100 000 Kč za rok, uvedl vedoucí březnického vodohospodářského střediska Jiří Čížek. Stáří ČOV se začíná projevovat i v poruchovosti strojů a zvýšeném počtu havárií.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí