zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR mohou opět uzavírat smlouvy s těžaři

21.04.2005
Les
Lesy ČR mohou opět uzavírat smlouvy s těžaři

Lesy České republiky (LČR) mohou opět uzavírat smlouvy na provádění pěstebních činností a prodejů i nákupů dříví. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zrušil své předběžné opatření, které v lednu vydal kvůli obavě z možných nevratných změn na trhu. Správní řízení s podnikem pro možné porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže ale trvá, řekl Kristián Chalupa z ÚOHS.

Předběžné opatření mělo ochránit smluvní partnery a zabránit oslabení soutěže v oboru pěstebních činností i prodeje a nákupu dříví, vysvětlil Chalupa.

Lesy koncem loňského roku vypověděly staré smlouvy a vyhlásily výběrové řízení s novými podmínkami.  Zdůvodňovaly to snahou dostat se více k ziskům z obchodu se dřevem. Firma spravuje asi polovinu lesů v zemi a ročně vytěží zhruba 7,5 milionu metrů krychlových dřeva. Změny ale vyvolaly nevoli lesnických firem a také odborů, které kritizovaly údajně chaotický postup Lesů ČR a nevýhodnost nových smluv.

ÚOHS zpočátku posuzoval smlouvy s partnery lesnické firmy, a to na její žádost. Tyto dokumenty obsahovaly některá ujednání v rozporu se zákonem. "Svůj závěr ÚOHS Lesům ČR sdělil, přičemž ale nekonstatoval, že by smlouvy jako celek byly neplatné," zdůraznil Chalupa. Závěr o neplatnosti smluv podle něj učinily LČR samy, informovaly o něm své partnery a zahájily kroky, které vedly k zahájení správního řízení pro podezření ze zneužití dominance.

Chalupa zopakoval, že posuzování platnosti smluv jako celku je nad rámec pravomocí ÚOHS. Nemůže rozhodovat ani o délce trvání smluvních vztahů, ani o zkrácení výpovědních lhůt a ani posuzovat dodatky ke smlouvám. "Odpovědi na tyto otázky spadají pouze do výlučné pravomoci příslušných soudů," uzavřel Chalupa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí